Najnowsze

Najnowsze

Światowe indeksy odrobiły w środę część strat, a waluty zaczęły drożeć. Tak rynki zareagowały na zapowiedź nowego programu pomocy instytucjom finansowym, zainicjowanym przez najważniejsze banki centralne świata, które w pomocowym superfunduszu zgromadzą 110 mld dol. Entuzjazm nie trwał jednak długo.

Szwajcarski bank centralny (SNB) pozostawił w czwartek benchmarkową stopę procentową bez zmian - podano w komunikacie. Benchmark dla 3-miesięcznego LIBOR-u nadal wynosi 2,75 proc.

Komisja budżetowa Bundestagu uzgodniła, że trapioną technicznymi defektami niemiecką eskadrę rządową wzmocni sześć nowych odrzutowców. Samoloty wraz z kosztem ich obsługi technicznej kosztować będą 615 mln euro.

Z danych NBP wynika, że w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku wartość zagranicznych inwestycji polskich firm wyniosła prawie 1,4 mld euro – czytamy w "Rzeczpospolitej". Jednak do końca tego roku kwota ta wzrośnie do czterech mld euro.

AOL.pl już jest i chce zagrozić największym - czytamy w "Gazecie Wyborczej". - Nadszedł ten moment, gdy polski rynek internetowy zacznie się bardzo szybko rozwijać. Dlatego wchodzimy - mówił szef AOL Europe otwierając nowy portal.

Saudyjski biznesmen Tarek bin Laden, kuzyn przywódcy Al-Kaidy za siedem lat stanie się właścicielem małego odrzutowego samolotu przypominającego wycofanego cztery lata temu Concorde'a - pisze "Dziennik". Oprócz niego na prywatnego ponaddźwiękowca za 80 mln dol. zapisało się 20 miliarderów.

Koalicja i opozycja zgodnie mówią, że porozumienie z Rosją w sprawie polskiego mięsa to krok w dobrą stronę, choć różnie tłumaczą, jak do niego doszło. Unia Europejska liczy, że w końcu będzie mogła negocjować porozumienie z Rosją, a polscy eksporterzy przygotowują się do powrotu na rosyjski rynek.

Nachalne reklamy skierowane bezpośrednio do dzieci, kuszenie klientów towarami o bardzo niskiej cenie czy fałszywe zapewnienia o tym, że towar albo usługa są darmowe - to wszystko ma zniknąć wraz z wejściem w życie unijnej dyrektywy z 2005 roku.

Od środy za hamburgery w McDonads'ie, kawę w Mercers'ie czy leki w Euro Aptece możemy zapłacić w sekundę - pod warunkiem, ze rachunek jest mniejszy niż 50 zł. Wystarczy zbliżyć kartę do czytnika i gotowe.

Ptasia grypa w Polsce rozszerza się. Jej kolejne ognisko wykryto w miejscowości Łępno w powiecie elbląskim (warmińsko-mazurskie). Weterynarze sprawdzają, czy mogli przynieść ją tam ludzie.

W wojewódzkich oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia jest prawie miliard zł, którego nie można wykorzystać do końca pierwszego kwartału następnego roku. Dlatego szefowa resortu Ewa Kopacz chce zmienić prawo tak, aby środkami z NFZ można było dysponować w każdej chwili.

Polska zajęła 74. miejsce pod względem warunków prowadzenia działalności gospodarczej, najgorsze wśród nowych krajów UE - wynika z opublikowanego w środę raportu Banku Światowego "Doing Business 2008", obejmującego 178 krajów.

Minister rolnictwa Marek Sawicki i jego rosyjski odpowiednik Aleksiej Gordiejew ustalili, że w przyszłym tygodniu zostanie zniesione rosyjskie embargo na polskie mięso. - Jeśli to się potwierdzi, to jest to bardzo dobra wiadomość - słychać głosy w Polsce i w Europie. I każdy ma swoje powody do zadowolenia.

Rozmowy między górnikami a Kompanią Węglową zakończyły się fiaskiem. Zarząd zaproponował zaliczkową wypłatę 500 zł jeszcze w tym roku. - Propozycje zarządu są nie do przyjęcia - mówili po spotkaniu związkowcy. I zapowiadają: będzie strajk.

Gospodarka zwolni w 2008 roku, nawet do poniżej 4,5 proc. w pierwszym kwartale, a rosnące wynagrodzenia, popyt wewnętrzny i ceny żywności przyczynią się do wzrostu inflacji - ostrzega "Gazeta Prawna"

Młodych lekarzy czeka prawdziwa rewolucja. Minister zdrowia chce, by stażyści i rezydenci od nowego roku dostali podwyżki. Ci drudzy mieliby mieć także prawo do preferencyjnych kredytów. Wcześniej kandydaci na lekarzy zdawaliby Lekarski Egzamin Państwowy.

Wkrótce tysiące małych firm mogą skorzystać z ważnych ułatwień - sygnalizuje "Gazeta Prawna". Może tak się stać dzięki propozycji zmiany w ustawie o rachunkowości, którą jeszcze w tym tygodniu zamierza przedstawić wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Unia Europejska sprawdzi, jak wielkie sieci handlowe traktują pracowników i producentów. Władze UE zamierzają walczyć z nadużyciami hipermarketów i dużych supermarketów - informuje "Puls Biznesu".