Najnowsze

Najnowsze

Kontrolowana przez Romana Karkosika spółka CenterNet zawarła z Fundacją Lux Veritatis umowę o stworzeniu sieci telefonii komórkowej dla społeczności skupionej wokół medialnego imperium o. Rydzyka. Jej grupą docelową mają być m.in. słuchacze Radia Maryja, widzowie TV Trwam i czytelnicy "Naszego Dziennika".

Gigantyczny deficyt budżetowy i zadłużenie Stanów Zjednoczonych spowodowały obawy o przyszłość dolara. - Należy się go pozbyć - mówią niektórzy ekonomiści i inwestorzy. - Ależ skąd, kochamy dolara - odpowiada na to rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin. I dodaje: - Dla dolara nie ma alternatywy.

Maleją szanse na to, by nowy podatek ekologiczny zastąpił akcyzę naliczaną przy zakupie samochodów osobowych już 1 stycznia 2010 r. - powiedział w rozmowie z „Gazetą Prawną” wiceminister finansów Jacek Kapica.

Rząd poprawił pakiet antykryzysowy - pisze dziennik "Polska". Z dopłat do pensji "przestojowych", subsydiowania zatrudnienia i ze szkoleń dla pracowników będą mogły skorzystać także te firmy, które zalegają z podatkami i składkami na ZUS.

Czas na tanie zakupy. Wyprzedaże startują w tym roku wcześniej, bo firmy po nieudanym sezonie zostały z masą towaru, którego teraz muszą się pozbyć, nawet poniżej ceny zakupu - pisze "Rzeczpospolita".

W przyszłym roku czeka nas ogromny deficyt finansów publicznych - pisze "Rzeczpospolita". Ekonomiści szacują, że jeśli nie będzie zmian w podatkach, może on sięgnąć nawet 100 mld zł.

Warszawska Fabryka Samochodów Osobowych nie przetrwa bez pomocy z zewnątrz - pisze "Puls Biznesu". W fabryce na Żeraniu do 22 czerwca trwa przestój, a nie wykluczone, że do końca roku niezbędne będą kolejne przerwy w produkcji.

PGNiG sprzeda w tym roku o 800 mln metrów sześciennych gazu mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach - pisze "The Wall Street Journal Polska". To efekt kryzysu, który mocno daje o sobie znać polskim firmom.

Niedziela 14 czerwca to wielki dzień dla pracujących Polaków. A to dlatego, że od tej chwili zaczynają w końcu zarabiać na siebie, bo oddali cesarzowi co cesarskie. Państwo pobrało już od nas w tym roku wszystkie planowane podatki. Wynik jest lepszy niż rok temu, ale tylko symbolicznie.

Ministrowie finansów G8 oceniają: są już "oznaki stabilizacji" gospodarczej, ale "sytuacja pozostaje niepewna" i wciąż utrzymuje się "znaczne ryzyko dla stabilności finansowej i ekonomicznej". G8 zdeklarowała też, że przekaże setki milionów euro na szczepienia m.in. przeciwko pneumokokom.

W Europie Środkowej i Wschodniej kryzys skończy się już w tym roku - uważa dr Anders Aslund - profesor Georgetown University, członek Rosyjskiej Akademii Nauk Naturalnych. Zdaniem profesora w wyniku spowolnienia gospodarczego, największą transformację przejdzie branża motoryzacyjna. Anders Aslund jest pełen optymizmu i uważa, że rynki finansowe wkrótce powrócą na ścieżkę wzrostu. Z profesorem rozmawiał Marek Tejchman.

Hugo Chavez wziął na celownik kolejny przejaw amerykańskiego imperializmu - Coca-Colę. Urzędową decyzją w całej Wenezueli zakazano sprzedaży dietetycznej Coca-Coli Zero. Oficjalny powód? Zagraża ona zdrowiu.

Rosną depozyty gospodarstw domowych, wychamowuje spadek wartości depozytów firm - wynika z opublikowanych w piątek przez NBP danych o podaży pieniądza. Zdaniem prof. Andrzeja Sławińskiego, członka Rady Polityki Pieniężnej, świadczy to o stabilizacji w gospodarce i możliwych początkach odbicia jeszcze w tym roku. O danych NBP o podaży pieniądze i prognozach dla gospodarki, Mikołaj Kunica rozmawiał z profesorem Sławińskim w programie "Rynki dnia".

Cierpią Meksyk i Kanada, zyskują Egipt i Grecja. Polacy z powodu pandemii wirusa grypy, a także kryzysu rezygnują z wakacyjnych podróży do niektórych miejsc. Za to do tej pory ulubione wśród polskich turystów kraje zyskują na popularności jeszcze bardziej. Chętniej też wybieramy kierunki cieszące się do tej pory mniejszym zainteresowaniem. Mimo gospodarczej dekoniunktury zyskać może polska turystyka bo w tym roku znacznie więcej polaków spędzi urlop w kraju.

Rosyjsko-białoruskie stosunki gospodarcze znów znalazły się na ostrzu noża. Ledwie zakończyła się "mleczna wojna", o eksport białoruskiego nabiału do Rosji, a już pojawił się nowy konflikt - nazywany "wojną bananową".

Amerykański budżet wpompował w borykającą się ze skutkami kryzysu finansowego Citigroup 45 mld dolarów. Zysk podatników z tej inwestycji wyniesie 7,5 proc. To znacznie lepszy wynik niż gdyby te same pieniądze zainwestować na giełdzie.

Wakacje od kredytu mogą nie dać odpocząć. W każdym razie nie całkiem. Wiele banków proponuje swoim klientom krótki odpoczynek od spłacania finansowych zobowiązań. Warto takim ofertom przyjrzeć się dokładnie, bo może się okazać, że mogą być to wakacje wyjątkowo drogie. Szczególnie, że po powrocie trzeba będzie w wielu przypadkach zmierzyć się ze znacznie wyższą ratą.

Rosjanie rozpoczynają budowę drugiej nitki Bałtyckiego Systemu Rurociągowego czyli BTS-2. Zdaniem byłego ministra gospodarki Piotra Woźniaka to może oznaczać, że Przyjaźnią przestanie płynąć ropa, a polskie rafinerie będą zmuszone otrzymywać surowiec drogą morską. Dodatkowo jego zdaniem przestaniemy się liczyć jak kraj tranzytowy. Pojawiają się jednak opinie, że ropociąg Przyjaźń ma szanse pozostać czynny na wiele lat pod warunkiem, że podjęte zostaną strategiczne decyzje dotyczące chociażby stawek za przesył.

Chiński smok, mimo szalejącego kryzysu gospodarczego, nadal rośnie. W maju produkcja przemysłowa wzrosła o 8,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. To o 1,6 proc. więcej niż w kwietniu - podało w piątek Narodowe Biuro Statystyczne.