i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 15:54

    Przed południem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie.

  • 15:41

    W ramach Festiwalu Niepodległa w siedzibie ASP w Pałacu Czapskich odbywają się warsztaty plastyczne "Projektowanie Pałacu Saskiego" oraz warsztaty projektowania "Mebel nie z tej ziemi". Tematem przewodnim jest polska sztuka designu oraz postać Wojciecha Jastrzębowskiego, który w II Rzeczypospolitej zaprojektował wyposażenie ministerstw i placówek dyplomatycznych, w tym Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla.

    Na dziedzińcu ASP działa także scena dla dzieci. - Najmłodszych gości powitają postacie z polskich dobranocek: Bolek i Lolek oraz Reksio. Na scenie w namiocie odbywają się teatrzyki, gry, konkursy zabawy i warsztaty, występy magika, a także spektakl +Rycerz bez konia+. Dzieci zapraszamy także na warsztaty plastyczne – powiedziała Małgorzata Wilczewska.

  • 15:40

    - Po raz szósty spotykamy się 11 listopada, w Święto Niepodległości na Festiwalu Niepodległa. Przez cały dzień będziemy mogli uczestniczyć w wydarzeniach, które są związane z polską kulturą, historią i narodowym dziedzictwem - powiedziała rzeczniczka organizatora festiwalu, Biura Niepodległa, Wioletta Łabuda-Iwaniak.

    - W południe zespół +Warszawianka+ wraz z osobami zgromadzonymi na Placu Zamkowym odśpiewał Mazurka Dąbrowskiego. O trzynastej rozpoczęliśmy wydarzenia na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Akademii Sztuk Pięknych. Zapraszamy wszystkich na scenę muzyczną na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Wystąpią tam Sara James, duet Kuba Karaś i Piotr Rogucki oraz wokalista Baranovski. Festiwalowy wieczór zakończy koncert Kamila Bednarka - wskazała.

    Na dziedzińcu MKiDN, w namiocie na Scenie Tańców Polskich cztery zespoły muzyczne przypomną historię taneczną Wielkopolski, Polski Centralnej, Żywiecczyzny i Rzeszowszczyzny. Polska Centralna reprezentowana będzie przez zespół Janusz Prusinowski Kompania, który łączy muzykę tradycyjną z folkiem. Przez Wielkopolskę poprowadzi Kapela z Wiwatem Romualda Jędraszaka oraz Kapela Koźlarska Adama Kaisera. Tańce Żywiecczyzny zaprezentuje Żywiecka Szkoła Tradycji. Region rzeszowski będzie reprezentowany przez Kapelę Rodzinną Zastawnych z gośćmi.

  • 14:00

    Po godzinie 13.30 Komenda Stołeczna Policji poinformowała o zakończeniu Biegu Niepodległości. "Systematycznie będziemy przywracać ruch kołowy na al. Niepodległości oraz al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Rakowieckiej do Ronda Radosława" - czytamy w komunikacie policji.

  • 13:19

    W ramach uroczystości prezydent Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, marszałek senior Marek Sawicki oraz premier Mateusz Morawiecki złożyli przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec.

  • 13:12

    Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że "musimy realizować umocnienie bezpieczeństwa militarnego naszego państwa, odbudowę istotnego potencjału naszej armii, jej modernizację, uczynienie jej taką, by była w stanie obronić Polskę w przypadku agresji z zewnątrz, by była w stanie stanąć do walki, nawet przeciwko armii rosyjskiej, gdyby chciała tutaj przyjść".

    Prezydent podkreślił, że "przede wszystkim, by była taka, aby dawała gwarancję tego, że armia rosyjska Polski nie zajmie, bo tylko to, tylko perspektywa klęski w Polsce i w związku z tym wstydu i hańby upadku idei imperialnej, może rosyjski imperializm zatrzymać".

    Dlatego, jak podkreślił prezydent, "programy zbrojeniowe, które rozpoczęliśmy, muszą być konsekwentnie dokończone, w pełni zrealizowane, zarówno jeżeli chodzi o zakupy, jak również jeżeli chodzi o zwiększenie potencjału osobowego naszej armii. To jest kwestia dziejowa, kwestia egzystencjalna i fundamentalna dla bezpieczeństwa Polski, Polaków, dla naszego istnienia.

  • 13:11

  • 13:07

    W swoim przemówieniu prezydent Duda podkreślił również, że "rosyjski imperializm nie zatrzyma się na Ukrainie, jeżeli nie zostanie skarcony". - Będzie chciał odbierać suwerenność innym państwom. Musimy budować siłę naszego państwa, kontynuować programy zapewniające nam bezpieczeństwo - mówił.

  • 12:58

    - Możemy się dzisiaj spierać. Ale pamiętajmy tę lekcję. Dziś nie wiemy do końca, kto ma rację w naszych politycznych sporach. To pokaże dopiero przyszłość. Wierzę w to, że piękna i wspaniała dla Rzeczypospolitej – podkreślił prezydent.

  • 12:55

    - I Piłsudski i Dmowski mieli rację – podkreślił Duda. – Jeden antyniemiecki, drugi antyrosyjski obaj mieli rację. Dzięki temu, że obaj ją mieli, że obaj wygrali. Odtworzyło się polskie państwo – dodał.

  • 12:51

    Prezydent zwrócił uwagę, że "w samej tylko I wojnie światowej, po różnych stronach frontu walcząc, w ramach różnych armii zginęło pół miliona Polaków".

    - Wcześniej jednak krwawiliśmy się wielokrotnie - powiedział Andrzej Duda. - W czasie powstania kościuszkowskiego, wojnach napoleońskich, krwawiliśmy się w czasie powstania listopadowego i styczniowego. Krwawiliśmy się prawie nieprzerwanie, w działalności konspiracyjnej, w walce o polskość i o Polskę przez długie 123 lata, kiedy nie było jej na mapie - wymieniał.

    - Straciliśmy ją przez warcholstwo, zdradę, głupotę, zacietrzewienie, przez tyle naszych narodowych przywar, które spowodowały, że Polska z jednego z największych i najsilniejszych państw w Europie, tej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a w istocie wielu narodów, stała się państwem upadłym, które zostało rozdarte przez sąsiednie mocarstwa - zauważył.

    Prezydent podkreślił, że "państwa, którymi wcześniej rządziła, których stolice okupowała, które wcześniej lekceważyła, to one zmazały ją z mapy". Jego zdaniem, "to wielka lekcja historii". - Mam nadzieję, że jest pamiętana nie tylko przez nas, ale, że będzie pamiętana przez wszystkie następne pokolenia Polaków, aż do końca istnienia świata. Bo wierzę, że dzięki także i tej pamięci tak długo będzie istniała niepodległa, wolna, suwerenna Rzeczpospolita - dodał.

  • 12:45

    - Niepodległość jest cenna i kosztowna; nie jest dana raz na zawsze. Walczy się o nią także mądrym prowadzeniem spraw państwowych. Oznacza to umiejętność współdziałania dla Rzeczypospolitej - mówił Andrzej Duda.

  • 12:42

    - 11 listopada to dzień, w którym nad wieloma krajami Europy i nie tylko, unosi się huk salutu armatniego. Salutu armatniego znaczącego wydarzenie sprzed 105 lat, salutu, który jednak inaczej brzmi w większości krajów europejskich, w szczególności we Francji i w krajach anglosaskich, a inaczej tutaj, u nas, w Polsce, zwłaszcza w Warszawie w czasie tej uroczystości - powiedział prezydent Duda podczas uroczystości na placu Piłsudkiego.

    Wskazał, że "tam jest to przede wszystkim salut dnia pamięci, w którym z pochylonymi głowami wspomina się zakończenie I wojny światowej, (...) ale przede wszystkim poległych, straszliwą hekatombę, jaką dla Europy, Stanów Zjednoczonych i Australii była I wojna światowa".

    - Dla nas, Polaków, ten dzień 11 listopada jest dniem radości, jest dniem dumy, jest dniem chwały, jest dniem, w którym ze wzruszeniem wspominamy, że po 123 latach niebytu nasze państwo - Polska, odrodziło się - podkreślił prezydent.

  • 12:24

    Uroczystość rozpoczęła się od uroczystej odprawy wart. Meldunek prezydentowi Andrzejowi Dudzie, Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych RP złożył szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Wiesław Kukuła.

    Zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy i złożenie wieńców od Narodu przez prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu, prezesa Rady Ministrów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

    Po godz. 13 prezydent Duda, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu złożą wieńce przed znajdującym się przy placu Piłsudskiego pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

    Oprócz prezydenta RP w uroczystości uczestniczą m.in. jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

  • 12:09

  • 12:04

    Rozpoczęła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

  • 11:58

    Trwają ostatnie przygotowania do głównych uroczystości Święta Niepodległości na placu Piłsudskiego z udziałem władz państwowych.

  • 11:55

    Pierwsi biegacze dotarli już do mety Biegu Niepodległości. Uczestniczy w nim kilkanaście tysięcy osób.

  • 11:52

    Policjanci zabezpieczają centrum Warszawy. Sytuację na ulicach obserwuje reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński.

  • 11:39

    Obchody 11 Listopada w Warszawie to nie tylko Bieg dla Niepodległej oraz marsz zaplanowany na godzinę 14. Główne wydarzenia o charakterze państwowym, m.in. uroczysta zmiana warty, odbędą się na placu Piłsudskiego. Ponadto odbędą się między innymi: Festiwal Niepodległa, akcja Niepodległa do Hymnu czy parada motocyklistów.

    Narodowe Święto Niepodległości. Lista wydarzeń w Warszawie

    W najbliższą sobotę 11 listopada z Okazji Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie zaplanowano szereg wydarzeń. Odbędą się między innymi: Festiwal Niepodległa, akcja Niepodległa do Hymnu, Bieg Niepodległości czy parada motocyklistów.


  • 11:27

    Obchody Święta Niepodległości w Warszawie rozpoczęły się już rano. Prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed znajdującymi się przy Trakcie Królewskim w Warszawie pomnikami Ojców Niepodległości. Z kolei premier Mateusz Morawiecki złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

  • 11:15

  • 11:14

    Po godzinie 11 rozpoczął się Bieg dla Niepodległej. Start i meta biegu będą tradycyjnie znajdować się w alei Jana Pawła II na wysokości ul. Stawki. Biegacze pobiegną al. Jana Pawła II, wiaduktami nad rondem Czterdziestolatka, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości na południe, zawrócą na wysokości ul. Rakowieckiej i po 10 km dotrą do mety. To prawdopodobnie najszybsza trasa biegowa w Polsce - prosta i niemal płaska.

  • 11:11

    Pierwsze utrudnienia w ruchu związane z planowanym na godzinę 14 marszem 11 Listopada pojawiły się już przed godziną 10. "Wyłączony został ruch kołowy od Ronda Waszyngtona przez Al. Jerozolimskie do Ronda Czterdziestolatka" - poinformowała stołeczna policja na platformie X. Dodano, że na trasie rozpoczną się kontrole pirotechniczne.

    O pozostałych utrudnieniach związanych ze Świętem Niepodległości informowaliśmy na tvnwarszawa.pl w piątek:

    Zamknięte ulice, komunikacja na objazdach. Obchody Święta Niepodległości w Warszawie

    Warszawa będzie miejscem głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Niektóre z uroczystości rozpoczną się już w piątek 10 listopada, jednak większość obchodów odbędzie się dzień później. Będą to zarówno uroczystości państwowe, przemarsze i zgromadzenia, jak i festiwale i parady, czy bieg. Ich organizacja będzie się wiązała z wprowadzeniem zmian w ruchu i parkowaniu.