logotyp tvn24

Magazyn TVN24

Lista tematów

  • 1
    Piotr Machajski Tajemnica trasy 631. Szybki seks, gwałtowna śmierć
  • 2
    Jakub Sieczko „A teraz wam opowiem, jak to naprawdę jest być młodym lekarzem w Polsce”
  • 3
    Ludwik Dorn Budżet MON. Ruchome miliony i zaskórniak Macierewicza
  • 4
    Jacek Pawłowski, współpraca: Mateusz Dolak Kibice całowali piłkarzy i myli im nogi. Bo "dokopali Ruskim"
  • 5
    Marek Szymaniak Wielka tajemnica polskich płac. Wszyscy na niej tracimy
  • 6
    Tomasz-Marcin Wrona "Na zewnątrz złoto, w środku wielki syf". Historia upadku "ostatniego Boga"
logotyp tvn24

Magazyn TVN24

Piotr Machajski

Tajemnica trasy 631. Szybki seks, gwałtowna śmierć

Zobacz

Tytuł: magazyn 1-prostytutki.jpg Źródło: Shutterstock/TVN24

Jakub Sieczko

Zobacz„A teraz wam opowiem, jak to naprawdę jest być młodym lekarzem w Polsce”

Czytaj artykuł

Podziel się

W robocie jest brzydko. Odpada tynk. Grzyb zjada sufit. Klimatyzacja działa w lutym. Klimatyzacja nie działa w lipcu. Pracujesz na bloku operacyjnym, gdzie kręcili ten film o Relidze. Na potrzeby filmu blok zmodernizowali. Rozwiązujesz trzydzieści problemów w ciągu czterech godzin. Znów nie masz żadnego wolnego weekendu. Bardzo umiesz spać na siedząco. Twoi starsi koledzy mówią, że musisz zapierdalać. Zapierdalasz.

Nazywam się Jakub Sieczko, mam 32 lata, jestem lekarzem w trakcie specjalizacji w anestezjologii i intensywnej terapii. Zarabiam dziś jeszcze mniej niż rezydent - w szpitalu mam 3/5 płatnego etatu, pracuję jednak na cały etat, pozostałą część specjalizacji (2/5 etatu) odbywam jako wolontariusz. Za 10 lat prawdopodobnie będę dostawał przyzwoite pieniądze, ale dziś to ja i moi przemęczeni, źle zarabiający koledzy wykonujemy większość świadczeń zdrowotnych dla polskich pacjentów.

Zdarzyło mi się pracować ciągiem 55 godzin (dwie doby, a potem od rana do 15). Nie jestem wyjątkiem. Jesteśmy przemęczeni, bo musimy pracować w kilku miejscach, żeby mieć na życie. A że jesteśmy przemęczeni i nie mamy pieniędzy na to, żeby się kształcić, to wykonujemy te świadczenia zdrowotne dużo gorzej, niż byśmy mogli.

Strajk głodowy lekarzy rezydentów »

Przedstawiciel lekarzy rezydentów Tomasz Karauda: nie przestaniemy protestować / Wideo: tvn24
  • Przedstawiciel lekarzy rezydentów Tomasz Karauda: nie przestaniemy protestowaćPrzedstawiciel lekarzy rezydentów Tomasz Karauda: nie...
    Video: tvn24 Przedstawiciel lekarzy rezydentów Tomasz Karauda: nie...06.09 | Minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie w sprawie płac lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne w ramach rezydentury. To element realizacji porozumienia ministerstwa zdrowia z rezydentami, które zawarto w lutym. - Porozumienie obowiązuje z mocą od 1 lipca, w związku z tym mamy to, co wynegocjowaliśmy i ustaliliśmy - powiedział Szumowski dziennikarzom w Krynicy.zobacz więcej wideo »
  • Mamy to, co wynegocjowaliśmy". Minister zdrowia o rozporządzeniu w sprawie rezydentówMamy to, co wynegocjowaliśmy". Minister zdrowia o...
    Video: tvn24 Mamy to, co wynegocjowaliśmy". Minister zdrowia o...06.09 | Minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie w sprawie płac lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne w ramach rezydentury. To element realizacji porozumienia MZ z rezydentami, które zawarto w lutym.zobacz więcej wideo »
  • Rezydent: Jeżeli ktoś czuje się na siłach, niech pracuje więcej. Nie zmuszamy do podpisywania klauzulRezydent: Jeżeli ktoś czuje się na siłach, niech pracuje...
    Video: tvn24 Rezydent: Jeżeli ktoś czuje się na siłach, niech pracuje...09.02 | To jest apel o pracę w większym wymiarze godzin. Umówiliśmy się z panem ministrem i mocno to czujemy, że nikogo do podpisywania klauzul opt-out nie będziemy zachęcać ani zmuszać - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski. zobacz więcej wideo »
  • Rezydenci o rozmowach z MZ: wreszcie konstruktywneRezydenci o rozmowach z MZ: wreszcie konstruktywne
    Video: tvn24 Rezydenci o rozmowach z MZ: wreszcie konstruktywne19.01 | Rozmowy były wreszcie konstruktywne i merytoryczne, na pewno dialog się rozpoczął, jesteśmy na długiej drodze do osiągniecia porozumienia - ocenił w piątek wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński.zobacz więcej wideo »
  • Minister zdrowia po rozmowach: jest światełko w tuneluMinister zdrowia po rozmowach: jest światełko w tunelu
    Video: tvn24 Minister zdrowia po rozmowach: jest światełko w tunelu19.01 | Negocjacje trwają, pojawiło się światełko w tunelu, mam nadzieję, że kolejne spotkania będą owocowały postępem rozmów - powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski po rozmowach z lekarzami rezydentami, którzy domagają się wzrostu nakładów na zdrowie i podwyżek.zobacz więcej wideo »
  • Marszałek senatu: proszę młodych lekarzy, żeby się opamiętaliMarszałek senatu: proszę młodych lekarzy, żeby się opamiętali
    Video: tvn24 Marszałek senatu: proszę młodych lekarzy, żeby się opamiętali9.11|zobacz więcej wideo »
  • Rezydenci o dalszych działaniachRezydenci o dalszych działaniach
    Video: tvn24 Rezydenci o dalszych działaniach30.10 | Rezydenci kończą protest głodowy i zapowiadają kolejne działania. Będą kontynuować strajk w innej formie. zobacz więcej wideo »
  • "Pani premier Szydło poświęciła nam pół godziny""Pani premier Szydło poświęciła nam pół godziny"
    Video: tvn24 "Pani premier Szydło poświęciła nam pół godziny"30.10 | "Byliśmy szkalowani, upokarzani". Rezydenci kończą i podsumowują protest głodowy. Będą kontynuować strajk w innej formie. zobacz więcej wideo »
  • Rezydenci zakończyli protest głodowyRezydenci zakończyli protest głodowy
    Video: tvn24 Rezydenci zakończyli protest głodowy30.10 | Lekarze-rezydenci zakończyli protest głodowy, który trwał w całej Polsce od 2 października. Strajk będzie kontynuowany w innej formie. zobacz więcej wideo »
  • Lekarze ze Szczecina zakończyli protest głodowyLekarze ze Szczecina zakończyli protest głodowy
    Video: tvn24 Lekarze ze Szczecina zakończyli protest głodowy27.10 | Szczecińscy lekarze rezydenci zakończyli w piątek protest głodowy, który trwał od 10 dni. Stan zdrowia protestujących uniemożliwia kontynuowanie akcji.zobacz więcej wideo »
  • Pacjenci i profesor Szczylik na temat protestu głodowego Pacjenci i profesor Szczylik na temat protestu głodowego
    Video: tvn24 Pacjenci i profesor Szczylik na temat protestu głodowego 26. 10 | Poparcie ze strony pacjentów przerasta nasze oczekiwania - podkreślali na czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele protestujących lekarzy rezydentów. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł po raz kolejny ocenił zaś, że "powody do protestu w znikły, jeśli w ogóle były".zobacz więcej wideo »
  • Rezydenci: zebraliśmy 15 tysięcy podpisów przez dwa dniRezydenci: zebraliśmy 15 tysięcy podpisów przez dwa dni
    Video: tvn24 Rezydenci: zebraliśmy 15 tysięcy podpisów przez dwa dni26. 10 | Zebraliśmy 15 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o zwiększeniu finansowania w ochronie zdrowia - poinformowali w czwartek protestujący rezydenci. - Poparcie pacjentów przerasta nasze oczekiwania - podkreślali.zobacz więcej wideo »
  • Beata Szydło: Spotkam się z rezydentami kiedy skończy się protestBeata Szydło: Spotkam się z rezydentami kiedy skończy się protest
    Video: tvn24 Beata Szydło: Spotkam się z rezydentami kiedy skończy się...24.10 | Premier Beata Szydło była gościem "Jeden na Jeden". zobacz więcej wideo »
  • Jacek Wilk o rezydentach: rząd boi się nowych roszczeńJacek Wilk o rezydentach: rząd boi się nowych roszczeń
    Video: tvn24 Jacek Wilk o rezydentach: rząd boi się nowych roszczeń23.10|zobacz więcej wideo »
  • Popierał protesty i mówił o "niegodnie niskim" wynagrodzeniu rezydentów. Ewolucja poglądów ministra zdrowiaPopierał protesty i mówił o "niegodnie niskim" wynagrodzeniu...
    Video: Fakty TVN Popierał protesty i mówił o "niegodnie niskim" wynagrodzeniu...Lekarze rezydenci nie tylko żądają wzrostu nakładów na służbę zdrowia. Przedstawiają też obywatelski projekt ustawy i właśnie zaczynają zbierać pod nim podpisy. Rezydenci nie chcą podnoszenia składki zdrowotnej, wskazują inne źródła pieniędzy dla służby zdrowia.zobacz więcej wideo »
  • Marszałek Senatu: warto pracować dla jakiejś idei, a nie tylko myśleć o pieniądzachMarszałek Senatu: warto pracować dla jakiejś idei, a nie tylko...
    Video: tvn24 Marszałek Senatu: warto pracować dla jakiejś idei, a nie...23.10 | Sam w tej chwili, jako marszałek Senatu, zarabiam zdecydowanie mniej, niż bym zarabiał, jako dyrektor, czy ordynator szpitala. Pieniądze naprawdę nie są najważniejsze w życiu - powiedział Stanisław Karczewski. Marszałek Senatu odniósł się w ten sposób do protestu lekarzy rezydentów.zobacz więcej wideo »
  • Rezydenci odpowiadają na słowa ministra o złamaniu etykiRezydenci odpowiadają na słowa ministra o złamaniu etyki
    Video: tvn24 Rezydenci odpowiadają na słowa ministra o złamaniu etyki23.10 | Z tego co wiemy, wszyscy lekarze w Małopolsce nie zostawią pacjentów bez opieki. Świadczenia w trybie "ostrym" będą wykonywane. Część lekarzy - być może - nie pojawi się w miejscu pracy, natomiast szukali na swoje miejsce zastępstw. To jest zadaniem rządu, aby nie doprowadzać do takich sytuacji, jaka będzie miała miejsce w Małopolsce. Jeżeli ktokolwiek będzie poszkodowany, to prosimy o kierowanie wszelkich zażaleń do ministerstwa zdrowia i do rządu - dodał Bliński.zobacz więcej wideo »
  • Zaostrzenie protestu medyków. Środa w Małopolsce będzie "dniem bez lekarza"Zaostrzenie protestu medyków. Środa w Małopolsce będzie "dniem...
    Video: Fakty TVN Zaostrzenie protestu medyków. Środa w Małopolsce będzie...Ogólnopolski związek zawodowy lekarzy zapowiada na środę dzień bez lekarza. Na razie w Małopolsce. W szpitalach ma być obsada jak na ostrym dyżurze. Lekarze zapewniają, że będą ratować pacjentów, ale z dostaniem się na wizytę może być problem. Skąd to zaostrzenie? Protestujący uznali, że głodówki w kolejnych miastach nie robią na rządzie wrażenia. zobacz więcej wideo »
  • Lekarze z Małopolski ogłosili strajk Lekarze z Małopolski ogłosili strajk
    Video: tvn24 Lekarze z Małopolski ogłosili strajk Decyzja medyków z Małopolski jest jednoznaczna: środa będzie dniem bez lekarza, w szpitalach i poradniach. To wyraz wsparcia dla głodujących wciąż rezydentów.zobacz więcej wideo »
  • Radziwiłł: nie można nie skomentować, że niektórych tutaj nie byłoRadziwiłł: nie można nie skomentować, że niektórych tutaj nie...
    Video: tvn24 Radziwiłł: nie można nie skomentować, że niektórych tutaj...20.10 | Nie można nie skomentować sytuacji, że niektórych nie było na posiedzeniu tego zespołu - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł po posiedzeniu zespołu ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia. Wyraził nadzieję, że rezydenci dołączą na kolejnych spotkaniach.zobacz więcej wideo »

Do tego papierologia, przestarzały sprzęt i zła organizacja, które utrudniają nam pracę na co dzień. Regularnie psują się sprzęty, których używam w pracy z chorymi - aparaty do znieczulenia, respiratory, defibrylatory. Co chwilę słyszę, że sprzętu naprawić się nie da, bo szpital nie zapłacił firmie faktur za poprzednią taką usługę.

Poprawa naszej sytuacji jest głównie w interesie chorych. Głównie po to jest ten protest, czego władza nie rozumie. Dla mnie to upokarzające, kiedy Krzysztof Ziemiec mówi w "Wiadomościach", że chodzi mi o to, żebym zarabiał ponad dziewięć tysięcy złotych. Albo kiedy posłanka Hrynkiewicz krzyczy w sali sejmowej o młodych lekarzach: "Niech jadą!". Rozumiem, że jest to ze strony pani posłanki deklaracja, że nie jestem w moim kraju mile widziany ani potrzebny.

Obecne wynagrodzenia lekarzy rezydentów / Źródło: Ministerstwo Zdrowia/TVN24bis.pl

Sam byłem rezydentem. Dostałem się na rezydenturę z piątą lokatą w województwie mazowieckim. Lekarski egzamin państwowy zdałem, a mój wynik był wśród 10% najlepszych wyników w Polsce. Po trzech latach zrezygnowałem z powodu 50 punktów, które poniżej.  Stwierdziłem, że nie mogę dalej tak żyć i potrzebuję przerwy, bo oszaleję.

A teraz wam opowiem, jak to jest być młodym lekarzem w Polsce:

1. Kupujesz od kumpla seicento. Czujesz się królem życia.

2. Robisz pierwszą gastroskopię/zakładasz cewnik do dializ/diagnozujesz dystrofię mięśniową/przerywasz napad migotania przedsionków. Czujesz się królem życia.

3. Nie udaje ci się zrobić pierwszej gastroskopii/założyć cewnika do dializ/rozpoznać dystrofii mięśniowej/odróżnić migotania od trzepotania przedsionków. Uważasz, że nie nadajesz się do tego zawodu.

4. Nie umiesz niczego innego.

5. Pospałbyś.

6. Bardzo późnym wieczorem albo bardzo wczesnym rankiem ze zmęczenia odburkujesz albo pokrzykujesz na pacjentów. Nie lubisz się za to. Trzy lata temu obiecałeś sobie, że nigdy nie będziesz jednym z tych grubiańskich gnojków, którzy na izbach przyjęć drą się na Bogu ducha winnych chorych.

7. Do perfekcji opanowałeś sztukę mówienia do pacjenta i pisania jednocześnie.

9. Nabyłeś kompetencje w zakresie polubownego rozwiązywania sporów kolejkowych za drzwiami twojego gabinetu.

10. Niespodziewanie umiera ci pacjent. Przez dwa kolejne popołudnia leżysz na tapczanie i patrzysz w sufit, zastanawiając się, czy można było zrobić coś inaczej.

11. Może tak, a może nie. Nikt z tobą o tym nie gada (oprócz żony, która jednak jest klarnecistką albo politolożką i nie do końca umie wesprzeć cię merytorycznie).

Propozycja wzrostu wynagrodzeń przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia

12. Raz na pół roku idziecie z rezydentami na piwo. Po trzecim zaczynacie opowiadać sobie historie o pacjentach, którzy wam umarli i nie wiecie, czy można było zrobić coś inaczej.

13. Dwie i pół godziny później wciąż opowiadacie sobie historie o pacjentach, którzy wam umarli i nie wiecie, czy można było zrobić coś inaczej.

14. Popracowałbyś mniej.

15. Popatrzyłbyś na zdrowych ludzi.

16. Z rozrzewnieniem wspominasz czasy, kiedy twój rytm dobowy nie był jeszcze rozregulowany.

17. Masz jeden wolny weekend w miesiącu. W piątek wieczorem dzwoni do ciebie koleżanka, która ma jutro mieć dyżur. Jest chora i ma chore dziecko. Ty jesteś zdrowy. Nie masz dzieci. Lubisz tę koleżankę. Kiedyś ci pomogła. W tym miesiącu znów nie masz żadnego wolnego weekendu.

18. Pracujesz na bloku operacyjnym, gdzie kręcili ten film o początkach kariery Religi. Na potrzeby filmu blok trzeba było nieco zmodernizować.

19. W robocie jest brzydko. Odpada tynk. Grzyb zjada sufit. W komputerze zepsuł się wentylator i głośno szumi. Na bloku operacyjnym buty są tylko w rozmiarze 37 albo 44. Klimatyzacja działa w lutym. Klimatyzacja nie działa w lipcu.

20. Już trochę nie robi na tobie wrażenia noszenie stetoskopu na szyi.

21. Wciąż robi na tobie wrażenie, że w aptece wydają leki na receptę, pod którą się podbiłeś.

22. Wciąż bardzo lubisz, kiedy pacjent powie do ciebie "dziękuję za pomoc".

23. Zaskakująco dużo czasu pochłania ci obsługa następujących urządzeń: dziurkacz, zszywacz, spinacz biurowy, klej, drukarka, długopis, pieczęć. Drukarka ciągle wciąga papier.

24. Czasem dostajesz do ręki koagulację, ssak albo laryngoskop. To miły czas, takie święto. Koagulacja nie działa. Ssak nie ssie. Laryngoskop mruga zamiast świecić.

25. Rozwiązujesz trzydzieści problemów zdrowotnych w ciągu czterech godzin.


Pacjenci, lekarze, studenci. Poparcie dla rezydentów z wielu stron / Wideo: Paweł Laskosz/Fakty po południu

26. O trzeciej trzydzieści znieczulasz do operacji kobietę z pękniętym wrzodem żołądka. Jesteś na nogach od siódmej rano. Od dziewiątej bez przerwy udzielasz świadczeń zdrowotnych. Odkręcasz tlen. Rozpoczynasz znieczulenie. Maska do wentylacji upada ci na ziemię. Za nią upada filtr antybakteryjny. Bardzo powoli schylasz się i podnosisz oba te przedmioty z ziemi. Wpatrujesz się w nie przez dobre trzydzieści sekund, żeby przypomnieć sobie, jak właściwie łączyło się je w jedną całość. W końcu się udaje. Czujesz się, jak byś był literalnie wypity.

27. Nie - nie jesteś wypity. Kiedy niby miałbyś pić, skoro nie udało ci się nawet zjeść niczego oprócz dwóch snickersów?

28. Jedzenie jest super, choć oczywiście nie tak super jak sen.

29. Uświadamiasz sobie, jak wiele problemów sprzętowych można rozwiązać przy użyciu przylepca i bandaża dzianego.

30. Uświadamiasz sobie, że zajmujesz się w pracy rozwiązywaniem problemów sprzętowych przy użyciu przylepca i bandaża dzianego.

31. Bardzo dobrze umiesz spać na siedząco.

32. Masz gorączkę. Kaszlesz. Bolą cię mięśnie. Leci ci z nosa. Dzwonisz do ordynatora i informujesz go, że nie przyjdziesz przez najbliższe trzy dni do pracy. Po rozłączeniu się masz poczucie winy. W pracy bowiem wciąż powtarza się, że nie ma kim robić.

33. Wśród znajomych na fejsie masz koleżankę, która specjalizację rozpoczęła w Szkocji. Zaskakująco często wrzuca zdjęcia z zagranicznych wakacji. Ukrywasz ją, żeby się nie denerwować.

34. Powiedziałeś ostatnio przez pomyłkę do profesora "panie doktorze". Od tamtego czasu profesor patrzy na ciebie spode łba.

35. Patryk Vega twierdzi, że koncerny farmaceutyczne sponsorują twoje wyjazdy na safari.

36. Po dyżurze pojechałeś drugą klasą TLK do Bydgoszczy na piętnaście godzin, żeby odwiedzić brata.

37. Koncerny farmaceutyczne przestają przynosić długopisy, więc zaczynasz kupować własne.

38. Jak masz chwilę, to wystarcza ci mocy intelektualnych na obejrzenie skrótu meczu Arka Gdynia - Piast Gliwice albo newsów na Pudelku. 18-letnia kuzynka Kardashianek walczy o popularność na Instagramie. Będzie gwiazdą?

39. Bardzo chciałbyś przeczytać książkę. W liceum czytałeś książki.

40. W ogóle to tak jak byś nieco schamiał, przedstawicielu inteligenckiego zawodu.

41. Nie bierzesz łapówek.

42. Nikt nie chce ci dawać łapówek (i to jest okej).

43. Wczoraj po raz pierwszy od trzech tygodni wstałeś bez budzika. O dziewiątej. Wyspany. Nieprzyzwyczajony do takiego zasobu sił poważnie rozważałeś przebiegnięcie maratonu (z marszu) lub zdobycie ośmiotysięcznika (bez tlenu).

44. Krzysztof Ziemiec mówi w "Wiadomościach", że chodzi ci o to, żeby zarabiać ponad dziewięć tysięcy.

45. W telewizyjnych relacjach z głodówki lekarzy co chwilę miga znajoma twarz.

46. Głodująca koleżanka wraca do pracy, bo ma dyżur. Pytasz koleżankę, czy podczas protestu podjadają na lewo kanapki w kiblu. Koleżanka zaprzecza.

47. Oglądasz w telewizji Konstantego Radziwiłła. Pamiętasz go z czasów bycia prezesem NRL. Pamiętasz go z zajęć na uczelni. Pamiętasz go z kongresów naukowych. Bardzo rozsądny chłop. Był.

48. Twoi starsi koledzy mówią: "Młody musi zapierdalać".

49. Zapierdalasz.

50. Popierasz protest głodowy lekarzy.

Podziel się
-
Zwiń

Ludwik Dorn

ZobaczBudżet MON. Ruchome miliony i zaskórniak Macierewicza

Czytaj artykuł

Jacek Pawłowski, współpraca: Mateusz Dolak

ZobaczKibice całowali piłkarzy i myli im nogi. Bo "dokopali Ruskim"

Czytaj artykuł

Marek Szymaniak

ZobaczWielka tajemnica polskich płac. Wszyscy na niej tracimy

Czytaj artykuł

Tytuł: MAGAZYN MAREK Źródło: Shutterstock

Tomasz-Marcin Wrona

Zobacz"Na zewnątrz złoto, w środku wielki syf". Historia upadku "ostatniego Boga"

Czytaj artykuł

Redaktor prowadząca

Aleksandra Majda

 

Autorzy

Piotr Machajski, Jacek Pawłowski, Mateusz Dolak, Tomasz-Marcin Wrona, Marek Szymaniak, Jakub Sieczko

 

Redaktorzy

Błażej Górski, Aleksandra Majda

 

Wideo

Reuters, ENEX, TVN24

Poprzedni weekend 07-08.10.2017
2 tygodnie temu 30-01.10.2017
3 tygodnie temu 23-24.09.2017
4 tygodnie temu 16-17.09.2017
5 tygodni temu 09-10.09.2017
Zobacz wszystkie