Tylko w TVN24 GO

Łazik Perseverance wylądował na Marsie. Pierwsze zdjęcia i wideo w TVN24 GO

Misja na Marsa zakończona sukcesem. 18 lutego 2021 to wyjątkowa data w kalendarzu kosmicznych misji NASA. Około godziny 21:55 polskiego czasu, po sześciu miesiącach, łazik Perseverance (ang. "wytrwałość") bezpiecznie wylądował na powierzchni Marsa, a dokładnie w kraterze uderzeniowym Jezer. Cały manewr trwał siedem minut. Łazik Perseverance został tam dostarczony przez platformę lądującą, która na wysokości 21,3 metra nad powierzchnią planety wypuściła go w dół i łagodnie osadziła na gruncie marsjańskim, a następnie odleciała. Tak trudnego lądowania nie było nigdy. Świadczy o tym spory odsetek nieudanych prób, jak choćby rozbicie się europejskiego lądownika Schiaparelli w 2016 roku. Jaki jest cel misji Perseverance? Naukowcy z NASA wyznaczyli ich kilka: ustalenie, czy na Marsie istniało kiedykolwiek życie, scharakteryzowanie marsjańskiego klimatu, badania marsjańskiej geologii i przygotowanie do przyszłych misji załogowych na Marsa.

 

W programie specjalnym w TVN24 GO na żywo pokazaliśmy, jak na powierzchni Czerwonej Planety wylądował łazik Perseverance. Wspólnie z ekspertami wyjaśniliśmy, jak jest skonstruowany i jaki jest cel jego misji. Zastanawiliśmy się też, kiedy na Marsie stopę postawi pierwszy człowiek. Doktor Anna Łosiak, geolożka planetarna z University of Exter i PAN mówiła, że najprawdopodobniej sytuacja na Marsie wyglądała bardzo podobnie do tego, co mamy na Ziemi". - Padały deszcze i śniegi, płynęły rzeki, wylewały jeziora i tak miło chlupała woda w tych jeziorach, usypywały się delty, ale miało to miejsce tylko i wyłącznie do mniej więcej 3,5 miliarda lat temu. Później niestety Mars stracił swoją atmosferę, a wraz z nią wodę w stanie płynnym – tłumaczyła geolożka.

 

Jerzy Rafalski poinformował, że w momencie lądowania na Marsie była godzina 16. - Niebawem marsjański dzień się skończy, łazik musi sam siebie obejrzeć, wysłać zdjęcia na Ziemię, pokazać, że jest cały, funkcjonuje. Dopiero za kilka dni rozpocznie się główna praca - stwierdził astronom z Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium Toruń".

 

Gośćmi Jana Niedziałka byli również Artur Bartłomiej Chmielewski - Polak pracujący w NASA, Karol Wójcicki - popularyzator nauki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", pilot i kosmonauta, generał Mirosław Hermaszewski, dr Tomasz Rożek - popularyzator nauki i autor serwisu "Nauka. To lubię", dr Krzysztof Kanawka - prezes spółki Blue Dot Solutions, Jacek Kosiec - prezes Creotech Instruments, dr Weronika Śliwa - kierownik planetarium Centrum Nauki Kopernik, a także Marcin Wrona - korespondent "Faktów" TVN. Chwilę przed północą czasu polskiego rozpoczęła się konferencja prasowa w NASA.