Opinie i wydarzenia

Premier o wzroście bezrobocia

Bezrobocie przyrasta w stopniu jednym z najmniejszych wśród państw Unii Europejskiej - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w urzędach pracy na koniec maja zarejestrowanych było 1 milion 11 tysięcy bezrobotnych.

Premier Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej zwracał uwagę, że przetaczający się przez świat kryzys dokonuje bardzo dużych zmian gospodarczych i społecznych.

- Ostatnie tygodnie, ostatnie miesiące postawiły przed gospodarką polską i światową ogromne znaki zapytania. Kryzys przetoczył i przetacza się przez Europę i świat, także przez Polskę, i dokonuje bardzo dużych zmian gospodarczych i społecznych - wskazał szef rządu.

Jak wskazał, że w wielu krajach, z którymi Polska współpracuje w ramach Unii Europejskiej, "rośnie gwałtownie poziom bezrobocia". - Na przykład w Hiszpanii, ale także w Niemczech, bezrobocie w ciągu trzech miesięcy od marca do maja urosło o ponad 600 tysięcy. We Francji bezrobocie sięga poziomów nienotowanych od 20 lat. W Hiszpanii jednocześnie jedna czwarta gospodarstwa domowych nie może w regularny sposób regulować rachunków bieżących - zauważył Mateusz Morawiecki.