Opinie i wydarzenia

Premierzy V4 o koronawirusie

W środę w czeskiej Pradze z inicjatywy Polski odbyło się spotkanie premierów krajów Grupy Wyszehradzkiej, poświęcone obecnej sytuacji w Europie, m.in. rozprzestrzenianiu się koronawirusa, migracji oraz budżetowi UE. - Wiadomo, że w Polsce zarejestrowaliśmy pierwszy przypadek pacjenta z koronawirusem. Chcemy się wymieniać rożnymi doświadczeniami - mówił Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił, bardzo ważna jest współpraca na forum UE. - Dlatego zaproponowaliśmy spotkanie również w formacie ministrów zdrowia. Takie spotkanie odbędzie się w piątek. Na tym spotkaniu będą dyskutowane kwestie związane z dostawami leków, sprzętu, pewnym uniezależnieniem się od niektórych dostawców, bo widać, że gdy świat jest globalną wioską, to niesie to bardzo wiele nowych szans, ale też pewne ryzyka i zagrożenia - zapewnił. 

- W sprawie koronawirusa mamy najlepsze procedury, które mają zapobiegać i wdrażać mechanizmy kwarantanny - tak, jak to modelowo zostało zastosowane dzisiaj nad ranem wobec pierwszego zidentyfikowanego w Polsce pacjenta - dodał.