Opinie i wydarzenia

Pogrzeb Romualda Lipki

Fragment hitu Budki Suflera "Jolka, Jolka pamiętasz", jako zagrany na trąbce hejnał, zabrzmiał w środę nad Lublinem. Tak rozpoczęło się ostatnie pożegnanie Romualda Lipki, jednego z najwybitniejszych polskich muzyków. Nabożeństwo żałobne odbyło się w Archikatedrze Lubelskiej.

Romuald Lipko zmarł 6 lutego w wyniku nowotworu, o czym poinformowali jego bliscy. Był jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórcą i kreatorem zespołu Budka Suflera, autorem wielu polskich przebojów.

W Budce Suflera Lipko zaczynał jako basista, a od lat 80. grał na klawiszach. Był autorem lub współautorem wszystkich największych przebojów Budki Suflera, w tym piosenek "Jolka, Jolka pamiętasz", Takie tango", "Bal wszystkich świętych", "Cień wielkiej góry", "Jest taki samotny dom", "Za ostatni grosz", "Memu miastu do widzenia", "Moja Alabama", "Ratujmy co się da" i wielu innych.

Lipko komponował też m.in. dla Anny Jantar ("Nic nie może wiecznie trwać"), Urszuli ("Dmuchawce latawce wiatr", "Malinowy król"), Zdzisławy Sośnickiej ("Aleja gwiazd"), Maryli Rodowicz ("Tak nam słodko, tak nam gorzko") czy Izabeli Trojanowskiej ("Jestem twoim grzechem", "Wszystko, czego dziś chcę").

12.02.2020
Długość: 85 min