Opinie i wydarzenia

Konferencja E. Macrona i M. Morawieckiego

Polska i Francja dzisiaj potwierdziły swoje partnerstwo strategiczne i chcą budować silną Europę m.in. w zakresie obronnym - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Przed konferencją prezydent Francji i premier polskiego rządu podpisali polsko-francuską deklarację współpracy w zakresie polityki europejskiej. Szef rządu podkreślił też potrzebę współpracy polsko-francuskiej w innych obszarach, m.in. elektromobilności, wysokich technologii czy rozwoju infrastruktury np. w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Macron podzielił przekonanie premiera Morawieckiego, że między Polską a Francją otwiera się nowy rozdział współpracy dwustronnej. Wśród zbieżnych interesów wymienił kwestię bezpieczeństwa i obrony, w tym cyberbezpieczeństwa oraz w odniesieniu do operacji w terenie. - Francja kieruje się tutaj jedną linią, a mianowicie zbiorowego bezpieczeństwa Europy - to sprawia, że interesy partnerów europejskich stawiamy ponad wszystkie inne i to wymaga zwiększenia potencjału obronnego Europy, ale nie wbrew NATO - mówił prezydent Francji.

Macron podkreślał także wyzwania dotyczące polityki klimatycznej i przyjętego na unijnym szczycie w ubiegłym roku celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. - Francja zdaje sobie sprawę, z tego, jak duże wysiłki będzie musiała tu podjąć Polska - mówił. - Państwa mieszanka energetyczna, to również wynik historii Polski, pewna spuścizna i musimy dostrzegać tę sytuację, musimy zrozumieć, dlaczego Polska znajduje się właśnie w tym punkcie i jak duże wysiłki są od niej wymagane - dodał.

 

03.02.2020
Długość: 39 min