Opinie i wydarzenia

Tusk do premiera i prezesa PiS: jeżeli jest tak, jak mówi minister zdrowia, to na co czekacie?

Właśnie tego dnia powinniśmy wszyscy pamiętać o ofiarach, rodzinach ofiar pandemii - powiedział na konferencji prasowej szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Z powodu koronawirusa w Polsce zmarło już ponad sto tysięcy osób. - Chciałbym to powiedzieć bez politycznego kontekstu. Liczba ofiar pandemii przekroczyła w Polsce symboliczne - to tragiczna symbolika - sto tysięcy ofiar. Wszyscy mamy czasami wrażenie, to zrozumiałe, że nie chcemy o tym myśleć i że pandemia wszystkich nas przytłacza, ale właśnie tego dnia powinniśmy wszyscy pamiętać o ofiarach, o rodzinach ofiar pandemii, o tych wszystkich, którzy stracili swoich bliskich i o tych, których bliscy są w szpitalach - powiedział.

 

Tusk na konferencji został zapytany o słowa Adama Niedzielskiego, według którego kierownictwo PiS jest za obowiązkowymi szczepieniami. - Panie Kaczyński, panie Morawiecki - zwrócił się do premiera i prezesa PiS. - Jeżeli jest tak, jak mówi minister Niedzielski, minister zdrowia skądinąd, że jesteście zwolennikami powszechnych obowiązkowych szczepień, to podejmijcie taką decyzję. Na co czekacie? - zapytał. - Nie potrzebujecie do tego żadnej większości. To nie jest decyzja Sejmu czy partii politycznej czy opozycji. Jak ktoś ma władzę, to podejmuje odpowiedzialność i decyzje. Jeszcze macie władze, jeszcze odpowiadacie za kraj, za bezpieczeństwo i zdrowie obywateli- oświadczył. - Szczególnie wicepremier (ds. bezpieczeństwa - red.) Kaczyński - dodał. Zapewnił, że opozycja nie będzie wobec tych decyzji protestowała.

 

Tusk przypomniał również, że jeszcze przed Nowym Rokiem zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem, by uchronić mieszkańców dotkniętych wyjątkowo wysokim wzrostem cen gazu. - Pokazywałem wtedy te przykłady i zgodnie z tym, co mówiłem, złożyliśmy błyskawicznie projekt ustawy, która ma zadanie chronić tych lokatorów. I to się spotkało z zupełnym brakiem reakcji premiera Morawieckiego - mówił. Lider PO zapowiedział projekty ustaw, których celem będzie ochrona drobnych przedsiębiorców oraz instytucji typu szpitale, domy pomocy społecznej lub placówki kulturalne przed skutkami podwyżki cen gazu.