Opinie i wydarzenia

Minister zdrowia o strajku ratowników medyczych: rozwiązanie, które zaproponowaliśmy, jest skierowane do pracowników kontraktowych

Minister zdrowia Adam Niedzielski przebywa na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. W rozmowie z Janem Niedziałkiem z TVN24 BiS odniósł się między innymi do protestu ratowników medycznych, którzy walczą o wyższe wynagrodzenia, oraz do zaproponowanych przez jego resort dodatkowych 60 milionów złotych, które do końca roku mają trafić do systemu ratownictwa medycznego. - Problem, który zidentyfikowaliśmy, który polegał na tym, że w ramach wzrostu minimalnych wynagrodzeń ci ratownicy, którzy byli zatrudnieni na umowę o pracę, otrzymali wzrost wynagrodzenia, to rozwiązanie, które teraz zaproponowaliśmy, jest skierowane do pracowników kontraktowych - mówił. - Jesteśmy w dialogu z pracodawcami, czyli z dyrektorami stacji pogotowia ratunkowego i staramy się w pewnym sensie mediować, pokazać, że będą te wyższe środki, że ta stawka dobokaretki, jej wycena, zmienia się o ponad 30 procent. Więc to jest przesłanka do dyskutowania między pracodawcą a pracownikiem, jak powinien wyglądać podział tej kwoty w ramach dyskusji między stacjami a ratownikami - mówił dalej Niedzielski.

 

Niedzielski był również pytany o obecną sytuację epidemiczną i o to, kiedy pracodawcy otrzymają od państwa narzędzie do sprawdzania zaszczepienia pracownika i czy będą mogli wymagać od pracowników certyfikatu COVID-19. - Będę rekomendował, żeby pracodawcy otrzymali takie narzędzia. W poniedziałek na stałym komitecie Rady Ministrów przedstawiliśmy projekt, który rzeczywiście daje takie możliwości. Projekt ten ma trzy główne rozwiązania. Po pierwsze, daje możliwość sprawdzenia przez pracodawcę czy pracownik jest zaszczepiony. Drugie, nawet w przypadku wprowadzania obostrzeń, to firma, która może wykazać się zaszczepieniem i obsługuje klientów zaszczepionych, będzie wyłączona spod obostrzeń. Po trzecie, projekt będzie umożliwiał kierownikowi podmiotu leczniczego wprowadzenia obowiązku szczepienia na terenie zakładu - powiedział szef Ministerstwa Zdrowia.