Opinie i wydarzenia

"Polska i Hiszpania mogą wnieść bardzo wiele do Unii Europejskiej"

Odbudowa po pandemii, migracja, bezpieczeństwo, transformacja energetyczna, uszczelnianie systemu podatkowego - to niektóre z tematów polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Pedro Sancheza, które odbyły się w poniedziałek w Alcala de Henares.

 

- Mamy wspólne stanowiska między innymi odnośnie migracji czy transformacji ekologicznej, mamy też ogromne możliwości współpracy w ramach NATO - powiedział premier Hiszpanii Pedro Sanchez na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim. Stwierdził, że jest wiele dziedzin, w których mogą współpracować. W Alcala de Henares Sanchez mówił o "impulsie" w relacjach między Polską a Hiszpanią. - Podpisaliśmy sześć porozumień, bardzo ważnych z punktu widzenia handlu, przemysłu, infrastruktur, polityki zagranicznej. Myślę, że razem z rządem polskim jasno stawiamy na nasze dwustronne stosunki - zaznaczył szef hiszpańskiego rządu. Według niego hiszpańsko-polskie relacje są bardzo ważne dla obu krajów. - Chciałbym raz jeszcze potwierdzić zobowiązanie do tego, aby te konsultacje odbywały się regularnie, co roku, tak, jak kiedyś. Mamy wiele do zrobienia, możemy razem wiele zrobić. Myślę, że Polska i Hiszpania mogą wnieść bardzo wiele do Unii Europejskiej, często wspólnie - zaznaczył Sanchez.

 

Premier Morawiecki podkreślał, że ostatnie polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe miały miejsce cztery lata temu, bo pandemia zakłóciła tryb współpracy. Jak dodał, rządy hiszpański i polski mają przed sobą wiele wyzwań, ale obecnie z hiszpańskimi premierem mają też wiele wspólnych tematów. Wskazał, że we wszystkich poruszonych kwestiach jest wiele wspólnych deklaracji i wiele wspólnych planów, projektów - zarówno w dziedzinie infrastruktury, jak i bezpieczeństwa, gospodarki czy innowacyjności. - Cieszę się bardzo, że to nasze wzajemne zrozumienie dzisiaj przekształciło się w coś więcej. W porozumienie między rządem hiszpańskim i rządem polskim co do wzmacniana tego wymiaru europejskiego, transatlantyckiego, a wszystko dla dobra wzmocnienia współpracy polsko-hiszpańskiej - podkreślił.

 

 

 

 

 

31.05.2021
Długość: 35 min
Data premiery: 2021