Opinie i wydarzenia

Bartłomiej Wróblewski z PiS kandydatem Sejmu na RPO

Bartłomiej Wróblewski z PiS został wybrany w Sejmie na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Za było 240 posłów, 201 przeciw, a 11 osób wstrzymało się od głosu. Wymaganej większości głosów nie uzyskał kandydat KO i PSL prof. Sławomir Patyra oraz kandydat Lewicy Piotr Ikonowicz - wcześniej obu negatywnie zaopiniowała sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

 

Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła na początku września ubiegłego roku. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni - nie uzyskała jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm wybrał na Rzecznika Praw Obywatelskich kandydata Prawa i Sprawiedliwości, wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

 

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę

15.04.2021
Długość: 46 min