Fakty po Faktach

Joanna Mucha, Magdalena Sroka, dr Maciej Socha, dr Anna Materska-Sosnowska, prof. Ireneusz Krzemiński

Nie możemy przestać protestować. Jeśli nie będziemy protestować, oni będą szli dalej – mówiła w "Faktach po Faktach" poseł Joanna Mucha (Polska 2050), komentując publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Posłanka oceniła też zachowanie policji podczas ostatnich demonstracji. - To są praktyki znane z dyktatur, a nie praktyki znane z demokratycznego państwa – mówiła. - Nie możemy się dziwić, że polska policja reaguje w momencie, gdy popełniane są przestępstwa – komentowała z kolei poseł Magdalena Sroka z Porozumienia. Dodała jednak, że "bardzo źle się stało, że zapadł ten wyrok".

 

W drugiej części programu Grzegorz Kajdanowicz rozmawiał z doktorem Maciejem Sochą, ordynatorem Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku oraz konsultantem w kilku hospicjach perinatalnych w Polsce. - Te pacjentki są w tragicznej sytuacji. Ja nawet nie będę miał możliwości (przeprowadzić terminację ciąży - red.). Ja nie wezmę pacjentki do siebie do piwnicy i nie będę przeprowadzał jej aborcji - tłumaczył.

 

Na koniec o wyroku TK oraz o tym, czy można odnaleźć porozumienie w tej sytuacji rozmawiali również politolog dr Anna Materska-Sosnowska oraz socjolog prof. Ireneusz Krzemiński z Uniwersytetu Warszawskiego.