Fakty po Faktach

Prof. Krzysztof Simon, dr Michał Sutkowski, Ignacy Morawski, Aleksandra Dulkiewicz, dr Barbara Brodzińska-Mirowska, dr hab. Tomasz Słomka

To nie politycy powinni kreślić kalendarz. Wirus gra z nami w rosyjską ruletkę. Nam się wydaje, że jesteśmy właścicielami kasyna, ale wirus jest krupierem. Póki co, światowe kasyno przegrywa z zagrożeniem - mówił w "Faktach po Faktach" dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. W ten sposób odniósł się do słów premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, który stwierdził, że mniej więcej za rok pokonamy pandemię. Również w ocenie profesora Krzysztofa Simona, dolnośląskiego wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych, "to specjaliści, a nie politycy powinni wypowiadać się na temat pandemii COVID-19". Goście Diany Rudnik apelowali również o to, by zachowywać dystans społeczny, nosić maseczki, myć ręce, unikać dużych, zamkniętych imprez, a także chronić osoby powyżej 60. roku życia.

Następnie ekonomista Ignacy Morawski mówił o tym, jak epidemia wpływa na finanse Polaków. - W ostatnich tygodniach obserwujemy silne ożywienie konsumpcji, silniejsze od oczekiwań. To, co wciąż trzyma gospodarkę w kagańcu, to strach przed kolejnymi falami epidemii - tłumaczył. Kolejnym gościem Diany Rudnik była Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Gdańska była pytana o zapowiedź organizacji uroczystości na Westerplatte przez rząd, a także list otwarty, który wystosowała do premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie. Na koniec "Faktów po Faktach" politolodzy dr Barbara Brodzińska-Mirowska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) i dr hab. Tomasz Słomka (Uniwersytet Warszawski) rozmawiali o przyszłości Platformy Obywatelskiej, szansach ruchu obywatelskiego, który chce budować Rafał Trzaskowski, napięciach w Zjednoczonej Prawicy, a także o konwencji antyprzemocowej.