#BezKitu
Olko: przed tym rządem jest w pierwszej kolejności jeden bardzo ważny cel
Dlaczego Razem nie podpisało umowy koalicyjnej? - Nasza rada krajowa podjęła uchwałę, w której daje nam pełnomocnictwo, jako posłom i posłankom, żeby zagłosować za wotum zaufania dla tego rządu, ale podejmuje decyzję, że nie wchodzi w jego skład. Pozostaniemy w klubie Lewicy, gdzie dobrze nam się współpracowało - tłumaczyła Dorota Olko z Razem. Mówiła, że przed rządem jest kilka ważnych celów: przywrócenie praworządności, uregulowanie relacji z Unią Europejską i odblokowanie pieniędzy z KPO, dlatego jej partia poprze rząd KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. - Wiemy, że ten rząd to dowiezie - oświadczyła Olko. - Decyzje będą w drodze konsensusu. Utworzenie tej koalicji, spisanie tej umowy, dokładnie to podkreśliło. Jesteśmy w stanie rozmawiać, usiąść przy stole, trudne tematy omówić i myślę, że zanim dojdzie do tej dyscypliny partyjnej, to najpierw na klubach, a potem liderzy będą ustalać najlepsze rozwiązania - zapewniała Barbara Oliwiecka z Polski 2050. Olko mówiła, że powodem, dla którego Razem nie zdecydowało się na wejście do koalicji, bo usłyszeli, że postulowanych przez nich punktów nie można w tej chwili obiecać Polakom. Posłanki mówiły też o unieważnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji i o referendum w sprawie jej legalizacji.
W kolejnej części programu młodzi zadawali posłankom pytania. Wśród pytających byli Jakub Marciniak z Młodej Polski, Natalia Nadolna z "Dziewczyny na wybory", Zofia Stasińska z Nowej Generacji i Parlamentu Młodych RP i Dominika Nawrocka z Forum Młodych Ludowców.
Następnie prof. Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego mówił o tym, jak działa Trybunał Stanu. Przyznał wprost, że nie spodziewa się, by Trybunał po wygranej opozycji miał więcej pracy i tłumaczył dlaczego.