#BezKitu

"Homofobia i transfobia płynęły systemowo"

Stan psychiatrii dzieci i młodzieży, a obietnice wyborcze. Dorota Łoboda z Koalicji Obywatelskiej w programie #BezKitu w TVN24 wskazała, że rządowi udało się przywrócić finansowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116111. - Rzeczy, które dotyczą edukacji, w dwa miesiące nie da się zrobić, ale pracujemy nad odchudzeniem podstaw programowych, które ulżą dzieciom i młodzieży. To, co staramy się robić, to od początku dbamy, aby ta szkoła była bardziej przyjaznym środowiskiem. Ministra edukacji, ministra do spraw równości, Rzeczniczka Praw Dziecka, objęły patronatem ranking szkół przyjaznym osobom LGBT. Homofobia i transfobia płynęły systemowo od strony ministra edukacji i rządzących - wyjaśniła. Wioleta Tomczak z Polski 2050, Trzeciej Drogi, powiedziała, że "rolę wspomagającą będą mogli pełnić także pedagodzy i nauczyciele, którzy z budżetu państwa będą odpowiednio finansowani".

 

Głos w programie zabrali także eksperci: dr Marek Michalak (Instytut Praw Dziecka, w latach 2008–2018 Rzecznik Praw Dziecka) oraz Lucyna Kicińska (pedagożka szkolna, Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie).

 

Pytania gościom zadawali: Paweł Mrozek, Oliwia Nawrot, Maja Estkowska (Akcja Uczniowska), Tymon Szelągowski (Forum Młodych Ludowców), Andrzej Prendke (Fundacja Campus Polska), Szymon Rybak (Generacja OdNowy), Mikołaj Maksymiuk (Młodzi Nowocześni), Wiktoria Nowak (Dom Spokojnej Młodości, Fundacja OFF school), Hubert Sobecki (Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza), Joanna Gzyra-Iskandar (akcja "Nazywam się Miliard" - prawa kobiet).

 

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.