Audio: Kropka nad i 

Piotr Niemczyk, płk Krzysztof Przepiórka, Jurij Andruchowycz, prof. Włodzimierz Marciniak, Żenia Klimakin, prof. Ola Hnatiuk

Prezes PZPN Cezary Kulesza w sobotę oznajmił za pośrednictwem Twittera, że Polska nie rozegra meczu z Rosją w barażach o awans na mistrzostwach świata. - Nie można grać z reprezentacją kraju, który jest odpowiedzialny za napaść na Ukrainę - powiedział kapitan reprezentacji Polski w nagraniu wyemitowanym w "Kropce nad i". Czy tego typu zachowanie wywrze wrażenie na prezydencie Rosji, chociaż w wymiarze symbolicznym? – Sądzę, że nie bardzo. Nie robi na nim wrażenie cały świat – powiedział płk Krzysztof Przepiórka, były żołnierz GROM. Pułkownik Przepiórka podkreślił, że "jest to symboliczny przekaz dla Ukraińców, że jesteśmy z wami". – Rosjanie dowiedzą się, że nie będzie meczu, ponieważ środowisko sportowe Zachodu jest temu przeciwne. Ludzie mówią, że łamiemy prawa człowieka – stwierdził Piotr Niemczyk, ekspert do spraw bezpieczeństwa.

 

Następnie Monika Olejnik rozmawiała z prof. Włodzimierzem Marciniakiem, politologiem i byłym ambasadorem Polski w Moskwie, i ukraińskim poetą Jurijem Andruchowyczem o konstrukcji rosyjskiego systemu politycznego oraz postawie prezydenta Rosji.

 

Dyskusję o Rosji i Władimirze Putinie Monika Olejnik kontynuowała z dziennikarzem ukraińskim Żenią Klimakinem oraz prof. Olą Hnatiuk, tłumaczką i pisarką. - Putin jest obłąkany ideą historycznej jedności - stwierdziła prof. Hnatiuk. - Ukraina jest wkurzona. Ukraina czuje złość. I tu Putin się przeliczył - ocenił Klimakin.

 

Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych