Audio: Kawa na ławę

Anna Zalewska, Artur Dziambor, Krzysztof Gawkowski, Krzysztof Hetman, Jan Grabiec, Paweł Sałek

Nawet najbardziej profesjonalne działania służb nie rozwiążą tego kryzysu. Rozwiązanie jest gdzie indziej. Zatrzymanie nielegalnych imigrantów na granicy jest właściwym rozwiązaniem, ale jeśli ktoś przekroczył granicę, potrzebne jest humanitarne traktowanie – powiedział w "Kawie na ławę" poseł Koalicji Obywatelskiej Jan Grabiec. Goście programu rozmawiali o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. - Straż graniczna powinna chronić granicę i nie dopuszczać do tego, żeby była przekraczana, ale jeśli ktoś to zrobił, to trzeba przestrzegać prawa międzynarodowego i wtedy powinny być wnioski azylowe. Nie powinniśmy tych ludzi automatycznie wypychać, wywozić do lasu, bo to jest działanie niehumanitarne – ocenił Krzysztof Gawkowski z Lewicy. Dodał, że "na granicę powinny być dopuszczone media, bo one są po stronie białoruskiej i narracja nie jest polska, tylko białoruska". 

 

Zdaniem Krzysztofa Hetmana z PSL "procedura push back miała być elementem odstraszania kolejnych osób do przybywania na granicę". - Ale widać, że ta strategia, którą stosuje polski rząd zawiodła, bo mamy tysiące ludzi koczujących – stwierdził. Europoseł PSL uważa, że "trzeba było natychmiast umiędzynarodowić ten kryzys". - Należało zwołać posiedzenie Rady Europejskiej na wniosek premiera Morawieckiego oraz trzeba było ofensywy dyplomatycznej i naciśnięcia na władze tych krajów skąd imigranci przybywają – podkreślił Hetman. Innego zdania była europosłanka PiS Anna Zalewska. - To nie prawda, że nie ma żadnych zabiegów dyplomatycznych. Nie tylko z Frontexem, Radą Europejską czy NATO były dyskusje, ale też z wysokim komisarzem Unii Europejskiej – przekonywała Zalewska. 

 

Paweł Sałek z kancelarii prezydenta przekazał, że "pan prezydent zastanawia się nad zwołaniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego". - Tylko jest jeden problem, że opozycja próbowała wykorzystywać sytuację na granicy do tego, żeby słupki sondażowe szybowały w górę. Od strony politycznej jest dyskusja na ten temat czy Rada będzie miała jakieś uzasadnienie czy będzie to wykorzystywane przez opozycję – powiedział Sałek. Według Artura Dziambora z Konfederacji ”jeżeli dopuścimy retorykę narzucaną przez UE, czyli jeśli ktoś przekroczy granicę, to już macie ich na swojej głowie, to dojdzie do tego, że każdy imigrant będzie starał się przekroczyć naszą granicę”.

 

W dalszej części programu goście Konrada Piaseckiego dyskutowali o Marszu Niepodległości, który w tym roku miał charakter państwowy.