Audio: Fakty po Faktach

Anna Kornecka, Krzysztof Śmiszek, Włodzimierz Cimoszewicz, gen. Mieczysław Bieniek, Jerzy Marek Nowakowski

Czas trwania 47 min

Krótkofalowo trzeba tym osobom pomóc, to jest hańba dla polskich władz, że boimy się kilkudziesięciu kobiet i dzieci, które są przez Łukaszenkę wypchnięte poza swoją granicę – powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. Na granicy polsko-białoruskiej w Usnarzu Górnym powstało obozowisko migrantów, których wypychają z Białorusi tamtejsze służby. Na pasie ziemi niczyjej koczuje około 50 osób, między innymi z Iraku i Afganistanu, w tym kobiety i dzieci. - Są procedury, które powinny zostać wdrożone. Jeżeli mamy do czynienia z kobietami i dziećmi, to należałoby udzielić im pomocy od strony humanitarnej. To jest coś, do czego państwo polskie jest zobowiązane – stwierdziła była wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka z Porozumienia.

 

Kolejny gość programu, były premier Włodzimierz Cimoszewicz odpowiadał na pytanie, czy prezydent Andrzej Duda mógłby zawetować ustawę anty-TVN: - Byłbym zaskoczony, gdyby miał tyle odwagi. Spodziewam się, że prześle ją do Trybunału Konstytucyjnego, a tam wniosek może leżeć nie wiadomo ile. Być może zostanie stworzona droga to tego, żeby rząd zaczął prowadzić jakieś negocjacje ze stroną amerykańską – ocenił.

 

Gośćmi Piotra Marciniaka byli również: Jerzy Marek Nowakowski były ambasador RP na Łotwie oraz Armenii i były Zastępca Dowódcy Strategicznego NATO do spraw transformacji generał Mieczysław Bieniek. Rozmawiając o sytuacji w Afganistanie, podkreślali trudności związane z kwestią budowania demokracji w kraju, w którym Amerykanie byli 20 lat temu postrzegani jako agresor i zastanawiali się nad tym, czy wyjście USA i sojuszników można było zorganizować lepiej.