Audio: Fakty po Faktach

Joanna Scheuring-Wielgus, Michał Kobosko, prof. Andrzej Zoll, Jurek Owsiak

Czas trwania 44 min

Premier Mateusz Morawiecki poinformował przyjęciu dymisji Adama Niedzielskiego ze stanowiska ministra zdrowia. Oświadczył również, że postanowił zaproponować tę funkcję posłance Katarzynie Sójce, lekarce. W ostatnich dniach na Niedzielskiego wylała się fala krytyki po tym, jak ujawnił do publicznej wiadomości, co na recepcie przepisał sobie lekarz Piotr Pisula. To właśnie Pisula, członek prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, w "Faktach" TVN mówił wcześniej o problemach z receptami po wprowadzonych przez resort zmianach. - Ta decyzja zapadła za późno. Przypomnę, że minister Niedzielski mówił przez ostatnie kilkanaście dni, że ten lekarz kłamał, a on mówi prawdę - komentowała Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy. Jej zdaniem "ta dymisja pokazuje, że w elektoracie PiS ta sytuacja była nie do przyjęcia". - Niedzielski powinien stanąć przed sądem i odpowiedzieć za to, że upublicznił dane lekarza - stwierdziła Scheuring-Wielgus. Michał Kobosko z Polski 2050 dodał, że "ta dymisja nie kończy sprawy". - Sprawa musi być w sposób dokładny sprawdzona i osądzona - mówił Kobosko.

 

W drugiej części programu gościem był profesor Andrzej Zoll. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego komentował ogłoszenie terminu wyborów przez prezydenta. - To jest nasz moralny obowiązek. Tym się przejawia patriotyzm, że się bierze udział w wyborach, bo ja chciałbym i mogę w akcie wyborczym dać mój wyraz poparcia dla takiej czy innej partii politycznej, komitetu wyborczego - mówił prefesor.

 

W trzeciej części programu Jurek Owsiak podsumował 29. Pol'and'Rock Festival. - Na nasz festiwal przyjeżdżają dzieciaki nowej Polski. Ci ludzie są niezwykle mądrzy, zaradni - mówił Owsiak. Apelował również o udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych. - Trzeba iść do urny, bo to jest twój kraj. Twoim obowiązkiem jest pójść głosować - podkreślił Owsiak. Stwierdził też, że ludzie powinni bardziej przyglądać się działaniom rządu i temu, kto w nim zasiada. - To nie może być drużyna kolesi, bo z tym mamy obecnie do czynienia - powiedział Owsiak.