Audio: Fakty po Faktach

Adrian Zandberg, Marzena Okła-Drewnowicz, Agnieszka Legucka, Jagoda Grondecka, Zbigniew Janas, Aleksander Hall

Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić tzw. ustawę abolicyjną dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy przekazali Poczcie Polskiej listy wyborców przed wyborami kopertowymi. - To pokazuje, że PiS czuje, że przegra te wybory i musi ułaskawić tych, którzy byli im wierni, dlatego taki projekt ustawy – stwierdziła Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej. – Wystarczy porozmawiać z posłami PiS na korytarzach. Oni już wiedzą, że te wybory przegrają. Nie mają też większych złudzeń, że cokolwiek są w stanie jeszcze wywalczyć – powiedział Adrian Zandberg, współzałożyciel partii Razem. Goście Piotra Marciniaka rozmawiali również o zadłużeniu Polski i siejącej spustoszenie inflacji. - Rząd zadłużył nas na pokolenia i ten dług będą spłacały nasze dzieci, i nasze wnuki. Ratunkiem jest zmiana władzy. Polska musi w końcu odzyskać zaufanie na arenie międzynarodowej – oceniła posłanka KO. Według Zandberga "musimy mieć państwo, które w końcu coś zacznie robić, spełniać obietnice".

 

Rosjanie stacjonujący na Krymie sterują dronami atakującymi Ukrainę. Na Krymie przebywają także Irańczycy, którzy pomagają rosyjskiej armii. - Rosja chce zastraszyć i złamać ludność cywilną, dlatego atakuje kluczową infrastrukturę Ukrainę – powiedziała Agnieszka Legucka, analityczka PISM. Jagoda Grondecka – dziennikarka mieszkająca w Kabulu – podkreśliła, że "irańskie społeczeństwo jest zdecydowanie po stronie Ukrainy". Według Grondeckiej "polityka partnerstwa z Rosją nie cieszy się popularnością wśród Irańczyków".

 

Goście Piotra Marciniaka - działacze opozycji demokratycznej w PRL - rozmawiali o nadchodzącym schyłku rządów Prawa i Sprawiedliwości, o którym w kuluarach coraz częściej się mówi. - Być może to jest schyłek rządów PiS, ale jestem przekonany, że Jarosław Kaczyński tak nie uważa i nie myśli o przejściu do opozycji - ocenił Aleksander Hall. - Unia Europejska była naszym marzeniem. To było marzenie pokoleń, żeby być częścią Europy. I dzisiaj słyszymy rzeczy straszne. Tak, to jest schyłek PiS, ale politycy powinni przegrywać z godnością - powiedział Zbigniew Janas. Według Janasa "taki jest normalny porządek rzeczy w demokratycznym kraju".