Audio: Fakty po Faktach

Anna Clunes, prof. Norman Davies, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, płk rez. dr Piotr Łukasiewicz, Michał Kamiński, Paulina Henning-Kloska

Królowa Elżbieta II nie żyje. Nowym królem został jej syn - Karol III. W swoim orędziu monarcha oddał hołd swojej matce oraz przysiągł, że przez cały czas panowania będzie stał na straży zasad konstytucyjnych. Wystąpienie Karola III komentowali goście Grzegorza Kajdanowicza w programie "Fakty po Faktach" w TVN24. - Dobry początek, dobre pierwsze wrażenie - powiedział historyk profesor Norman Davies. Dodał, że "jest masa problemów przed nowym królem i nie wszystko zależy od Karola III". Ambasadorka Wielkiej Brytani w Polsce Anna Clunes przyznała, że przed monarchą dużo wyzwań. - Ma swój styl, ale jest szanowany - oceniła Clunes.

 

Następnie w programie o kontrofensywie ukraińskiej armii, która w obwodzie charkowskim w ciągu trzech dni przesunęła się prawie o 50 kilometrów naprzód. - Ten przełom domaga się umocnienia - mówił pułkownik rezerw Piotr Łukasiewicz. Była ambasador Rzeczpospolitej w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz stwierdziła, że jest to "wielki symboliczny moment", który daje nadzieję Ukraińcom, że ta wojna może przynieść sukcesy.

 

W dalszej części programu o konferencji prasowej Adama Glapińskiego dyskutowali Paulina Henning-Kloska z Polski 2050 oraz Michał Kamiński z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Prezes Glapiński zachowuje się jak polityk w środku kampanii wyborczej - mówiła Henning-Kloska. Według Michała Kamińskiego "niepokojące jest to, że w dobie wojny w Ukrainie i inflacji prezes Narodowego Banku Polskiego zajmuje się stand-upem".