Audio: Fakty po Faktach

Fakty po Igor Tuleya, Piotr Gąciarek, prof. Piotr Sztompka, Dominika Lasota, Barbara Balicka, Oskar Sobolewski

Czas trwania 44 min

Sędzia Igor Tuleya nie orzeka od listopada 2020 roku, a sędzia Piotr Gąciarek - od listopada 2021 roku. Zostali przywróceni do orzekania wyrokami sądów, nadal nie dopuszczono ich do pracy. - To kuriozalna sytuacja, że sędzia musi walczyć z własnym sądem i prezesem, żeby go dopuścić do pracy - mówił sędzia Gąciarek w programie "Fakty po Faktach" w TVN24. Sędzia Tuleya zaznaczył, że "nie chodzi o to, czy konkretny sędzia będzie przywrócony do orzekania, tylko czy do naszego kraju wróci praworządność".

 

Następnie w "Faktach po Faktach" o zaufaniu społecznym wobec polityków Katarzyna Kolenda-Zaleska rozmawiała z socjologiem profesorem Piotrem Sztompką. - Pandemia była okresem, gdy niezbędne czynniki zaufania do władzy były podważane - ocenił profesor Sztompka. Dodał, że "jeżeli państwo nie przejawia zaufania do obywateli, obywatele również nie mogą darzyć władzy zaufaniem".

 

W wydaniu także o wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że "młodzież jest pod wielkim wpływem smartfonów". Zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość będzie prowadziło "kontrakcje". - Mam nadzieję, że jeśli myślimy o kampanii wyborczej, to marzenia o średniowieczu przejdą do przeszłości - powiedziała Dominika Lasota z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Zdaniem prawnika Oskara Sobolewskiego "rządzący boją się młodych". - Będą próbowali walczyć z tym, co młodzi chcą zmieniać - mówił Sobolewski. Według Barbary Balickiej z Młodych Demokratów "to jest partia, która świata nie rozumie i zrozumieć nie chce". - Nie rozumie ani świata młodych, ani wyzwań, które przed nimi stoją - podkreśliła Balicka.