Audio: Fakty po Faktach

Fakty po Igor Tuleya, Piotr Gąciarek, prof. Piotr Sztompka, Dominika Lasota, Barbara Balicka, Oskar Sobolewski

Sędzia Igor Tuleya nie orzeka od listopada 2020 roku, a sędzia Piotr Gąciarek - od listopada 2021 roku. Zostali przywróceni do orzekania wyrokami sądów, nadal nie dopuszczono ich do pracy. - To kuriozalna sytuacja, że sędzia musi walczyć z własnym sądem i prezesem, żeby go dopuścić do pracy - mówił sędzia Gąciarek w programie "Fakty po Faktach" w TVN24. Sędzia Tuleya zaznaczył, że "nie chodzi o to, czy konkretny sędzia będzie przywrócony do orzekania, tylko czy do naszego kraju wróci praworządność".

 

Następnie w "Faktach po Faktach" o zaufaniu społecznym wobec polityków Katarzyna Kolenda-Zaleska rozmawiała z socjologiem profesorem Piotrem Sztompką. - Pandemia była okresem, gdy niezbędne czynniki zaufania do władzy były podważane - ocenił profesor Sztompka. Dodał, że "jeżeli państwo nie przejawia zaufania do obywateli, obywatele również nie mogą darzyć władzy zaufaniem".

 

W wydaniu także o wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że "młodzież jest pod wielkim wpływem smartfonów". Zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość będzie prowadziło "kontrakcje". - Mam nadzieję, że jeśli myślimy o kampanii wyborczej, to marzenia o średniowieczu przejdą do przeszłości - powiedziała Dominika Lasota z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Zdaniem prawnika Oskara Sobolewskiego "rządzący boją się młodych". - Będą próbowali walczyć z tym, co młodzi chcą zmieniać - mówił Sobolewski. Według Barbary Balickiej z Młodych Demokratów "to jest partia, która świata nie rozumie i zrozumieć nie chce". - Nie rozumie ani świata młodych, ani wyzwań, które przed nimi stoją - podkreśliła Balicka.