Audio: Fakty po Faktach

Szymon Hołownia, prof. Klaus Bachmann, Jakub Majmurek, Małgorzata P. Bonikowska, Joanna Gierak-Onoszko, ks. prof. Andrzej Szostek

Czas trwania 44 min

Premier Mateusz Morawiecki w piątek podczas wystąpienia w Sejmie podkreślał, że "węgla ma być nadmiar". Jednak wielu Polaków w zapewnienia premiera nie wierzy. - Kiedy dzisiaj Morawiecki opowiada, że węgla nie zabraknie, to mu po prostu nie wierzę – stwierdził Szymon Hołownia, lider Polski 2050. – Trzeba ograniczyć wydobycie węgla i w sprawiedliwy sposób transformować zatrudnienie z polskich kopalń na nowe źródła – podkreślił. Gość "Faktów po Faktach" odniósł się również do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego dotyczącej reparacji wojennych. Według prezesa PiS "Niemcy nie rozliczyli się wobec nas z II wojny światowej". – Myślę, że Kaczyński żyje w alternatywnej rzeczywistości. […] Mamy do czynienia z erupcją fobii wobec osób transpłciowych, wobec naszych sąsiadów, z którymi dzisiaj powinniśmy budować dobre, pragmatyczne relacje. Za chwilę wymyśli nowych wrogów. Kaczyński odleciał. Odjechał mu peron – ocenił Hołownia.

 

Kontrowersyjną wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego komentowali również prof. Klaus Bachmann, historyk, i Jakub Majmurek, dziennikarz "Krytyki Politycznej". Jakie są powody antyniemieckiej retoryki? – Te wypowiedzi mogą mobilizować twardy elektorat PiS. Jeśli chce się wyjść poza te dwadzieścia parę procent, które PiS teraz ma w sondażach, to trzeba apelować do umiarkowanych wyborców – zauważył prof. Bachmann. – Niemcy w ogóle nie rozumieją, o co PiS chodzi – stwierdził Majmurek.

 

Papież podczas pielgrzymki do Kanady odwiedzi tereny rdzennych mieszkańców Kanady - Metysów oraz Innuitów. Po raz pierwszy podczas tej podróży wygłosi skierowane do nich przemówienie. – Papież przyjechał spotkać się przede wszystkim i prawie tylko z ludnością rdzenną. Zaczęło się to już od przywitania na lotnisku – zauważyła Małgorzata P. Bonikowska, dziennikarka mieszkająca w Toronto. – Papież ma za co przepraszać – podkreśliła Joanna Gierak-Onoszko, autorka książki "27 śmierci Toby’ego Obeda". – Wiem, że w Kościele te młyny mielą bardzo powoli. Jednak obecność papieża i słowa, które wypowiedział, otwierają drogę do dalszych kroków – mówił w "Faktach po Faktach" ks. prof. Andrzej Szostek, filozof i etyk.

 

O szkołach rezydencjalnych i dramacie rdzennych mieszkańców Kanady więcej w reportażach "Czarno na białym".