Audio: Fakty po Faktach

Marcin Wiącek, Wacław Radziwinowicz, prof. Roman Kuźniar

W Inowrocławiu policja użyła gazu wobec protestujących po spotkaniu Jarosława Kaczyńskiego z sympatykami PiS. - Pojawiają się takie informacje, że tam mogło dojść do znieważenia funkcjonariusza publicznego na służbie. To jest rzeczywiście przestępstwo – stwierdził w "Faktach po Faktach" Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich. – Użycie tego typu środków powinno być adekwatne do sytuacji – zaznaczył. Gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej skomentował także wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który odnosząc się do osób LGBT+, powiedział, że "by to badał". - Transpłciowość jest pewną cechą osobistą. To nie jest choroba. Tożsamość płciowa podlega ochronie prawnej i to jest standard ogólnie przyjęty – ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

Więcej o rzeczywistości osób transpłciowych i niebinarnych w Polsce w reportażach Piotra Jaconia "Wszystko o moim życiu" oraz "Wszystko o moim życiu - Kacper".

 

O ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku Katarzyna Kolenda-Zaleska rozmawiała z prof. Romanem Kuźniarem, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, i Wacławem Radziwinowiczem, dziennikarzem "Gazety Wyborczej". – Rosja nie przestrzega żadnego prawa międzynarodowego. Ich to nie dotyczy. Oni tak uważają. Rosji nie można uważać za kraj cywilizowany – ocenił prof. Kuźniar. – Trudno ocenić to, co się wydarzyło w Krzemieńczuku. To jest kompletne wariactwo ze strony Putina. On rozumie, że sankcje już nie są kwestią polityków, których można przekupić, tylko opinii publicznej – stwierdził Radziwinowicz. Zdaniem dziennikarza "atakowanie centrum handlowego to jest strzał w stopę i nie przypomina logiki polityka, który chciałby coś załatwić".