Audio: Fakty po Faktach

Artur Soboń, Dariusz Rosati, Mariusz Fyrstenberg, Paweł Kuwik

Czas trwania 33 min

Artur Soboń (wiceminister finansów, Prawo i Sprawiedliwość) oraz Dariusz Rosati (Platforma Obywatelska) w "Faktach po Faktach" w TVN24 mówili o przegłosowaniu przez Senat (także głosami senatorów PiS) ustawy o Sądzie Najwyższym. – Z mojego punktu widzenia, propozycję, którą złożył prezydent, która tworzy nową izbę, likwidując "Izbę Dyscyplinarną", ale nie ogranicza możliwości orzekania, jest lepsza – powiedział Soboń. Z kolei Rosati ocenił, że gdyby Sejm odrzucił poprawki Senatu, to ustawa ta nie spełni oczekiwań Komisji Europejskiej. – Sędziowie nie mogą być karani za treść orzeczeń, ani nie mogą być karani za zadawanie pytań prejudycjalnych (red. pytanie prawne) do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tego w ogólne nie ma w tej ustawie, a to są bardzo konkretne rzeczy, które zostały zapisane w kamieniach milowych – dodał Rosati.

 

Następnie w "Faktach po Faktach" Mariusz Fyrstenberg (tenisista, kapitan reprezentacji w Pucharze Davisa, olimpijczyk) oraz Paweł Kuwik (Eurosport) mówili o 34. zwycięstwie z rzędu Igi Świątek, który zapewnił polskiej tenisistce udział w finale Roland Garros. Piotr Kraśko pytał swoich rozmówców, z czego wynikają jej sukcesy. – Na taki diament czeka się pokolenia. Cały sztab chroni ją od natłoku presji, jaką ma niewątpliwie przez sukcesy. Ona jest bardzo twarda wewnętrznie, dobrze wychowana, spokojna. Można by powiedzieć, że czasem zawstydza ją pytanie dziennikarzy "dlaczego grałaś tak dobrze" – powiedział Frystenberg. Kuwik podkreślił, że "Iga Świątek gra nieprawdopodobnie mocny tenis".

 

W sobotę Iga Świątek rozegra na korcie centralnym im. Philippe'a Chatriera spotkanie finałowe w wielkoszlemowym turnieju Roland Garros. Transmisja z meczu w TVN, Eurosporcie 1 oraz Eurosporcie Extra w Playerze.