Audio: Fakty po Faktach

Borys Budka, prof. Anna Piekarska, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, gen. Jarosław Stróżyk

Czas trwania 28 min

Opozycja jednym głosem za powołaniem komisji śledczej, która miałaby zbadać przypadki inwigilowania systemem Pegasus. Borys Budka w "Faktach po Faktach" w TVN24 mówił, że trzeba czekać do finalnego głosowania, ale nie wyobraża sobie, żeby teraz Paweł Kukiz nie mógł poprzeć własnego wniosku. - Kaczyński boi się tej komisji i zrobi wszystko, żeby ona nie powstała - powiedział gość TVN24. Budka skomentował słowa Marka Suskiego, zdaniem którego "mówienie o masowej inwigilacji to wymysł z księżyca, bo to były niewielkie ilości, nieprzekraczające kilkaset osób w ciągu roku".

 

Następnie prof. Anna Piekarska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi mówiła o powodach rezygnacji z członkostwa w Radzie Medycznej przy premierze. Stwierdziła, że "nie mogli przebić się przez opór środowisk, którym z nauką ewidentnie nie jest po drodze, boją się i ten strach wygenerował w Polsce ponad 100 tysięcy zgonów". Uważa, że "minister Niedzielski jest jednym z najlepszych ministrów", a hamulcowym "była grupa posłów, która nie pozwalała na wprowadzenie kolejnych ustaw w Sejmie".

 

Na koniec o tym, czy jest sposób, by zatrzymać Rosję przed inwazją na Ukrainę, Anita Werner rozmawiała z byłą ambasador RP w Moskwie Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz i generałem Jarosławem Stróżykiem – byłym attache obrony w Stanach Zjednoczonych i byłym zastępcą szefa zarządu wywiadu w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.