Xięgarnia i Film

"Young Power!" Justyny Sucheckiej oraz o głównych grzechach polskiej szkoły

O głównych grzechach polskiej szkoły opowiadał w programie "Xięgarnia i Film" Mikołaj Marcela, pisarz, autor książki "Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat". – Szkoła to instytucja przemocowa, autorytarna, hierarchiczna i nie współgra z naszym światem, nie przygotowuje nas do życia – ocenił Marcela. Według niego "szkoła nie daje nam przestrzeni do rozwoju". - Ona uczy bierności, posłuszeństwa, myślenia w kluczu - powiedział. 

 

Filip Łobodziński rozmawiał także z Justyną Suchecką, dziennikarką tvn24.pl, autorką "Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat". – W większości bohaterowie mojej książki są tacy dzięki szkole. System im nie pomógł, ale trafili na przykład na dobrego nauczyciela, trenera. W opresyjnej przestrzeni mogą znaleźć się ludzie, którzy wspierają nasze zainteresowania i czegoś nas uczą – podkreśliła Suchecka. Mówiła też o tym, czy możemy sobie poradzić z katastrofą klimatyczną poprzez system kształcenia młodzieży. - Jeśli chodzi o zmianę klimatu, to młode pokolenie jest naszą największą szansą i jedyną nadzieją. Ta zmiana zaczyna się od dzieci, to dzieci zachęcają rodziców do segregowania śmieci i to przynoszą ze szkoły - tłumaczyła. 

 

Gościem programu był też scenarzysta Mateusz Pacewicz. - Teraz będzie fala filmów o pokoleniu Z, które jest wyraźnie inne niż moje pokolenie, takie millennialsowe. Mam wrażenie, że moi rówieśnicy, nawet jeśli mają wyraźne stanowiska światopoglądowe, to nie obracają tego w realną aktywność społeczną. Bardzo podziwiam to kolejne pokolenie, bo ja nie potrafiłbym być tak zaangażowanym – ocenił Pacewicz. W tym odcinku "Xięgarni i Filmu" Michał Rusinek przedstawił książkę "Jestem. Filozoficzne pytania, które zadają sobie dzieci".