Tomasz Grodzki: przyjęcie lex TVN to działanie nieodpowiedzialne, naruszające konstytucję

Przyjęcie lex TVN to działanie nieodpowiedzialne, naruszające konstytucję, traktaty handlowe i umowy z Unią Europejską - powiedział na konferencji prasowej marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Sejmowa większość przyjęła w piątek lex TVN, czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, odrzucając tym samym weto Senatu. Ustawa trafiła w poniedziałek rano na biuro prezydenta. Andrzej Duda ma czas na decyzję do 9 stycznia.  

 

- W tej chwili decyzja jest w rękach pana prezydenta odnośnie weta. Żeby mu to trochę ułatwić i wyrazić swoje zdanie na temat tego, co Senat, senatorowie demokratycznej większości sądzą o takim trybie procedowania, pozwolę sobie przeczytać kilka paragrafów, które mogą mieć istotne znaczenie w podejmowaniu decyzji przez pana prezydenta - powiedział we wtorek na konferencji prasowej marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Przytoczył zapisy traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA z 1990 roku. Jak mówił, z tego traktatu wynika jednoznacznie, że "żadne wprowadzane w przyszłości wyjątki odnoszące się do własności i prowadzenia stacji nadawczych, radiowych i telewizyjnych nie będą mieć zastosowania do już istniejących inwestycji". Mówił, że jeden z zapisów traktatu wskazuje na zakaz dyskryminacyjnego traktowania inwestycji amerykańskich w Polsce, "których nie można traktować mniej korzystnie od analogicznych inwestycji, któregokolwiek innego państwa". - Artykuł 2, ustęp 1 zdanie 5. i ustęp 4 aneksu - zakazu wywłaszczania lub de facto znacjonalizowania inwestycji bezpośrednio lub pośrednio przez środki równoznaczne z wywłaszczeniem lub nacjonalizacją - cytował marszałek. Dodał, że "złamanie tych zapisów traktatowych może pociągać za sobą skutki finansowe dla budżetu państwa związane z naruszeniem tegoż traktatu i koniecznością bezzwłocznej wypłaty odpowiedniego i skutecznego odszkodowania".

 

Grodzki przypomniał, że USA to nasz największy sojusznik, "gwarant naszego bezpieczeństwa jako główna siła militarna Paktu Północnoatlantyckiego". - W sytuacji, gdy na granicy białorusko-polskiej mamy do czynienia z wojną hybrydową, a na granicy ukraińsko-rosyjskiej stoją dwie potężne armie gotowe do napaści na Ukrainę, gdzie świat dokonuje licznych zabiegów i wysiłków dyplomatycznych, aby powstrzymać i ostudzić te niebezpieczne sytuacje, przywracanie dyskusji nad wetem Senatu w przeddzień świąt, które będą najdroższymi świętami od dwudziestu paru lat - nie mówię o innych przykładach działań PiS-u, które to lex TVN miało przykryć - ale prowadzenie takiej niebezpiecznej gry z naszym największym sojusznikiem zakrawa, nie chcę powiedzieć o zdradę stanu, ale co najmniej o naruszanie żywotnych interesów Rzeczpospolitej Polskiej - ocenił Grodzki.

21.12.2021
Długość: 21 min