Macierewicz nie poleciał do Afganistanu

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Klich: Macierewicz stracił stanowisko

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Antoni Macierewicz nie poleciał do Afganistanu - poinformował minister obrony narodowej Bogdan Klich. Potwierdził też, że skierował do premiera formalny wniosek o odwołanie Macierewicza z funkcji wiceministra obrony.

Jak dodał Klich, żandarmeria wojskowa wręczyła Macierewiczowi dwa dokumenty: wniosek o jego odwołanie z funkcji wiceministra obrony oraz pismo o odwołaniu planowanego wyjazdu do Afganistanu. Były szef kontrwywiadu odbiór obu dokumentów pokwitował.

Klich już wcześniej zapowiadał, że będzie to jego pierwsza decyzja po objęciu funkcji ministra.

Według PiS, decyzja nowego ministra obrony narodowej jest pochopna. - Uważam, że to trochę pochopna decyzja, ale rząd już rozpoczął rządzenie, podejmuje decyzje i my będziemy się bacznie tym decyzjom przyglądać i je oceniać - powiedział wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra na konferencji prasowej w Sejmie.

Rano mówił, że poleci Wylot Macierewicza do Afganistanu miał nastąpić ok godz. 14. Sam Macierewicz jeszcze rano mówił, że w podróż się wybiera. Nie chciał jednak ujawnić, jaki jest cel wizyty. Zaplanowany wyjazd do Afganistanu potwierdził rzecznik MON Jarosław Rybak.

Dotychczasowy szef resortu Aleksander Szczygło pytany o tę sprawę powiedział, że "ocena człowieka tylko na podstawie własnych emocji nie jest dobrą rzeczą".

Natomiast premier Donald Tusk pytany rano przez dziennikarzy czy odwoła Macierewicza powiedział: "Nie będę podejmował tego typu decyzji na konferencjach prasowych, ale intuicja dobrze wam podpowiada jaką decyzję podejmę".

Macierewicz odwołany z szefa komisji WSI Na stanowisko wiceszefa MON Antoniego Macierewicza powołał premier Jarosław Kaczyński w końcu października. Nominacja miała umożliwić Macierewiczowi dalszą koordynację pracy wojskowych służb specjalnych. Po wręczeniu mu nominacji Szczygło przypomniał, że wiceministrowie w resortach będą pracować aż do czasu odwołania ich przez szefa nowego rządu. Powiedział także, że stanowisko szefa komisji weryfikacyjnej nie jest stanowiskiem administracji rządowej, co było aluzją do ustawowego zajmowania takich stanowisk przez posłów.

Jednak na początku listopada Antoni Macierewicz złożył dymisję z funkcji szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. W ostatnich wyborach został wybrany na posła z list PiS. Zgodnie z art. 103 konstytucji, mandatu posła nie można łączyć m.in. z zatrudnieniem w administracji rządowej. Zakaz ten nie dotyczy jednak członków rządu i sekretarzy stanu w administracji rządowej.

Ostatecznie jednak Antoni Macierewicz w ubiegłym tygodniu został przez prezydenta odwołany z funkcji przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej WSI. Jak powiedział - odejście zostało wymuszone przez marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, który orzekł, że nie można łączyć funkcji przewodniczącego członka komisji weryfikacyjnej z mandatem posła.


Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP