TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Czy można zarządzić wybory korespondencyjne na terenie całej Warszawy? Szefowa KBW odpowiada

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
akw,
mjz
Źródło:
TVN24
Szefowa KBW: głosowanie korespondencyjne może być zarządzone, gdzieś, gdzie wystąpi ognisko chorobyTVN24
wideo 2/21
TVN24Szefowa KBW: głosowanie korespondencyjne może być zarządzone, gdzieś, gdzie wystąpi ognisko choroby

Do wyborów prezydenckich pozostało dwadzieścia dni. Najpóźniej tydzień przed głosowaniem Państwowa Komisja Wyborcza może podjąć decyzję, aby głosowanie na danym obszarze przeprowadzić nie w lokalu, a korespondencyjnie. Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego, wyjaśniła w rozmowie z TVN24 szczegóły kalendarza wyborczego i głosowania korespondencyjnego.

Wybory prezydenckie zarządzone zostały na 28 czerwca. Mają mieć charakter mieszany - wyborcy mogą zdecydować, czy zagłosować w lokalach wyborczych, czy drogą korespondencyjną.

>> Kalendarz wyborczy

O tym, co należy zrobić, żeby móc zagłosować korespondencyjnie, w rozmowie z reporterem TVN24 Radomirem Witem mówiła szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Wskazywała, że w tej sprawie do 16 czerwca należy złożyć wniosek do urzędu gminy. - Jeżeli ktoś jest w rejestrze wyborców, jest zameldowany w danej gminie i tam zawsze głosował, to jest to ten właściwy urząd, na obszarze którego znajduje się jego obwodowa komisja wyborcza - powiedziała. - Jeżeli ktoś nie znajduje się w tym rejestrze wyborców, czyli nie jest zameldowany i nie dopisał się do tego rejestru, to musi dopisać się do spisu wyborców - tłumaczyła.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak dopisać się do spisu lub wpisać do rejestru wyborców w głosowaniu mieszanym?

Co z głosowaniem korespondencyjnym?

Do 21 czerwca możliwe będzie wydanie przez Państwową Komisję Wyborczą - na wniosek ministra zdrowia - uchwały, w której zarządza się wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie co najmniej gminy lub jej części, jeśli na tym terenie nastąpiło nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej.

Pietrzak pytana była, czy przewiduje scenariusz, gdy wybory korespondencyjne zostaną zarządzone na terenie na przykład całej Warszawy. - Zakładam, że mowa jest o gminie lub części gminy. To gdzieś, gdzie wystąpi ognisko (choroby - red.). Nie sądzę, żeby był to teren całej gminy lub powiatu, tylko miejsca, gdzie taka sytuacja wystąpi, gdzie niebezpieczne będzie głosowanie w lokalu - odpowiedziała.

Pietrzak mówiła dalej, że w nadchodzących wyborach trzeba dopisać się wcześniej do spisu wyborców, ponieważ wcześniej upływa termin na złożenie wniosku o głosowanie korespondencyjne.

Podkreślała, że w tych konkretnych wyborach najpierw należy dopisać się do spisu wyborców, a dopiero potem złożyć wniosek o głosowanie drogą korespondencyjną. - Ustawa dopuszcza możliwość, że oprócz tych osób, które znajdują się w rejestrze wyborców, mogą być to te osoby, które znajdują się w spisie wyborców. Żeby znaleźć się w tym spisie wyborców, należy złożyć wniosek w tym urzędzie gminy, na obszarze której znajduje się obwód, do którego spisu wyborców chcielibyśmy się dopisać.

Dodała też, że "nie ma żadnych kryteriów i żadnych ograniczeń" względem tego, aby móc oddać głos korespondencyjnie. Jak dodała, może to zrobić "każdy, kto ma taką wolę". Jak tłumaczyła, we wniosku o głosowanie korespondencyjne należy zaznaczyć, czy chce się odebrać pakiet wyborczy osobiście, w urzędzie gminy, czy - jeśli jest się osobą niepełnosprawną - żeby taki pakiet dostarczyć bezpośrednio do miejsca zamieszkania.

Szefowa KBW o tym, co zrobić, aby głosować korespondencyjnieTVN24

Autor:akw, mjz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24