TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Senat "wzywa" rząd do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
ft
Źródło:
TVN24, PAP
Senator PiS: może się okazać, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej jest jedynym realnym rozwiązaniem
TVN24Senator PiS: może się okazać, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej jest jedynym realnym rozwiązaniem

Senat przyjął uchwałę wzywającą rząd do natychmiastowego wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej - poinformowała kancelaria Senatu. Podkreślono w niej, że związane z tym przesunięcie wyborów umożliwi koncentrację wszystkich sił politycznych, administracji państwowej i samorządowej na walce z epidemią koronawirusa. 

Jak przekazano we wpisie kancelarii izby wyższej, za przyjęciem uchwały opowiedziało się 51 senatorów, przy 49 głosach przeciw.

Uchwałę wzywającą rząd do natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na całym terytorium Polski złożyła grupa senatorów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. W poniedziałek zajmowała się nim senacka Komisja Ustawodawcza, która po wprowadzeniu poprawek zarekomendowała przyjęcie projektu uchwały.

Senat wzywa do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

W uchwale senatorowie podkreślają, że "w związku ze stanem epidemii wprowadzono w Polsce wiele ograniczeń, w tym z zakresu praw człowieka, wolności osobistych i obywatelskich". Wymienili w tym kontekście m.in. przymus odbywania kwarantanny i przebywania w określonym miejscu, ograniczenia w sprawie swobodnego przemieszczania się i gromadzenia, zamknięcie szkół, hoteli czy restauracji.

UCHWAŁA SENATU WZYWAJĄCA RZĄD DO WPROWADZENIA STANU KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ >>>

"Wprowadzono system dotkliwych kar dla osób niestosujących się do ograniczeń, zwiększono uprawnienia administracji publicznej, policji i służb porządkowych, włącznie z prawem do inwigilowania mieszkańców. Tych zmian dokonywano często rozporządzeniami ministra lub Rady Ministrów, a więc wbrew przepisom Konstytucji RP" - podkreślono.

"W sytuacji, z jaką w związku z epidemią mamy do czynienia w Polsce, formą właściwą jest, w sposób oczywisty, stan klęski żywiołowej" - czytamy. "Jego wprowadzenie jest konieczne tym bardziej, że legalne podstawy większości zakazów, nakazów i ograniczeń wprowadzanych przez rząd może dać tylko ustawa o stanie klęski żywiołowej, a nie oparcie się, jak to jest obecnie, na ustawie o chorobach zakaźnych" – napisano.

"Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na legalne, zgodne z Konstytucją, przesunięcie w czasie wyborów prezydenckich, niezbędne zarówno ze względu na ciągle istniejące zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków, jak i ze względu na niemożliwość przeprowadzenia w najbliższym czasie dobrze zorganizowanych, rzetelnych i uczciwych wyborów" - czytamy w uchwale.

Autor:ft

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości