Troje kandydatów blisko remisu z prezydentem. Sondaż przedwyborczy

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Źródło:
oko.press
Sondaż prezydencki Ipsos dla Oko.pressIpsos dla OKO.press
wideo 2/36
Ipsos dla OKO.pressSondaż prezydencki Ipsos dla Oko.press

W drugiej turze nadchodzących wyborów prezydenckich Andrzej Duda wygrałby niewielką przewagą z Małgorzatą Kidawą-Błońską, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz Szymonem Hołownią. Takie wyniki sondażu przedstawił w poniedziałek portal OKO.press.

"Na kogo głosował/abyś w II turze wyborów prezydenckich, gdyby znaleźli się w niej: Andrzej Duda, Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia i Robert Biedroń" - takie pytanie usłyszeli respondenci styczniowego sondażu Ipsos dla OKO.press.

Z badania wynika, że w drugiej turze nadchodzących wyborów prezydenckich poparcie powyżej 50 procent głosów Andrzej Duda uzyskałby tylko w starciu z Robertem Biedroniem (który uzyskał 41 procent poparcia).

W rywalizacji z Małgorzatą Kidawą-Błońską Andrzej Duda mógłby liczyć na 48 procent poparcia - wynika z sondażu Ipsos. Kandydatce Platformy Obywatelskiej przypadłoby 46 procent głosów. Między Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (45 procent) a Andrzejem Dudą (47 procent) różnica wynosi z kolei 2 punkty procentowe. Taka sama różnica jest także pomiędzy Andrzejem Dudą (47 procent) a Szymonem Hołownią (45 procent).

Bez rozstrzygnięcia w pierwszej turze

W pierwszej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda - według tego samego sondażu - uzyskałby wynik 41 procent.

Wśród kontrkandydatów urzędującego prezydenta prowadzi Małgorzata Kidawa-Błońska, która według badania Ipsos mogłaby liczyć na 25 procent głosów. Dalej - z wynikiem 9 procent - jest Robert Biedroń, a następnie Władysław Kosiniak-Kamysz (7 procent), Szymon Hołownia (7 procent) i Krzysztof Bosak (5 procent).

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja, ich ewentualna druga tura - 24 maja.

RAPORT TVN24.PL: Wybory prezydenckie 2020

Ipos trafił w październiku

OKO.press zwraca uwagę, że pracownia Ipsos przeprowadziła w ubiegłym roku, w czasie wyborów parlamentarnych, jeden z najbardziej trafnych sondaży. Zaraz po zakończeniu ciszy wyborczej, 13 października, wyniki podane przez pracownię odzwierciedlały wyniki Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej: pierwszy został niedoszacowany o 0,01 punktu procentowego, drugi natomiast trafiony z zerowym błędem.

Ipsos jest trzecią co do wielkości firmą badawczą na świecie. W Polsce pracownia badała wybory do Parlamentu Europejskiego w latach 2014 i 2019, wybory samorządowe w 2014, wybory prezydenckie w 2015 oraz wybory parlamentarne w 2015 i 2019.

Kampanijne odliczanie i kompletowanie drużyn "Fakty" TVN

akw//now

Źródło: oko.press

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: