Biedroń: te wybory w łatwy sposób zostaną zakwestionowane

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
mjz//now
Źródło:
TVN24
Biedroń: jeżeli te wybory nie będą sfałszowane, to po prostu w łatwy sposób zostaną zakwestionowaneTVN24
wideo 2/61
TVN24Biedroń: jeżeli te wybory nie będą sfałszowane, to po prostu w łatwy sposób zostaną zakwestionowane

Wszystko wskazuje na to, że jeśli te wybory nawet nie będą sfałszowane, to po prostu w łatwy sposób zostaną zakwestionowane - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 kandydat Lewicy na prezydenta, europoseł Robert Biedroń. - Mój komitet, i pewnie wiele innych komitetów, będzie podejmował takie działania - poinformował.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

W poniedziałek Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 rok mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów określonego wcześniej w postanowieniu. Obecnie ustawą zajmie się Senat. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że izba wyższa na rozpatrzenie ustawy wykorzysta zapewne przysługujące 30 dni. Pierwsza tura wyborów została zaplanowana na 10 maja.

"Kaczyński będzie próbował cynicznie prowadzić Polaków po trupach do urn wyborczych"

O pomysłach obozu rządowego dotyczących sposobu przeprowadzenia wyborów mówił w środę w "Kropce nad i" w TVN24 kandydat Lewicy na prezydenta, europoseł Robert Biedroń. Odpowiadał między innymi na pytanie, czy w związku z nową formułą głosowania dalej będzie uczestniczyć w walce o prezydenturę.

- Nie można oddać [Jarosławowi - przyp. red.] Kaczyńskiemu pola walki. Dzisiaj Kaczyńskiemu trzeba patrzeć prosto w oczy i pilnować go. Bo Kaczyński będzie cynicznie wykorzystywał tę trudną sytuację, kiedy Polki i Polacy nie myślą o wyborach - i słusznie, kiedy są zajęci bezpieczeństwem swoim i swoich rodzin. Kaczyński będzie próbował cynicznie prowadzić Polaków po trupach do urn wyborczych - komentował Biedroń.

- Ale odpowiedzialna opozycja, jaką jest Lewica, i ja - jako kandydat - będę pilnował tego, żeby Kaczyński wiedział, że patrzymy mu na ręce - dodał.

Biedroń: te wybory w łatwy sposób zostaną zakwestionowane

- Dzisiaj wiemy, że te wybory nie będą równe, nie będą powszechne, najprawdopodobniej nie będą również tajne. To jest dzisiaj realne zagrożenie. Wszystko wskazuje na to, że jeśli te wybory nawet nie będą sfałszowane, (...) to po prostu w łatwy sposób zostaną zakwestionowane - kontynuował Biedroń.

- Mój komitet [wyborczy - przyp. red.], i pewnie wiele innych komitetów, będzie podejmował takie działania, ponieważ nie ma realnej kampanii i dobrze, że jej nie ma, bo nie powinno być tych wyborów w maju - podkreślił. - I dlatego te wybory trzeba zakwestionować - przekonywał.

Biedroń: jeżeli te wybory nie będą sfałszowane, to po prostu w łatwy sposób zostaną zakwestionowaneTVN24

Jednocześnie dodał, że "może dojść do fałszerstwa wyborczego" i że "mówiła o tym sama pani profesor [Krystyna - przyp. red.] Pawłowicz". Nawiązał w ten sposób do wypowiedzi z 2013 roku ówczesnej posłanki PiS, a obecnie sędzi Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz, która mówiła, że projekt Platformy Obywatelskiej dotyczący możliwości głosowania korespondencyjnego jest "bardzo niebezpieczny".

Krystyna Pawłowicz o głosowaniu korespondencyjnym (nagranie z października 2013)TVN24

- Mamy niby-kampanię wyborczą, mamy niby-wybory, wybierzemy sobie niby-prezydenta w tej nibylandii Kaczyńskiego - komentował Robert Biedroń w "Kropce nad i".

Autor:mjz//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24