Do urn poszło tam ponad 85 procent wyborców. "Mieliśmy najwyższą frekwencję w Polsce"

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24
Rewal z najwyższą frekwencją w Polsce w pierwszej turze wyborów TVN24
wideo 2/8
TVN24 Rewal z najwyższą frekwencją w Polsce w pierwszej turze wyborów

Nadmorska miejscowość Rewal (Zachodniopomorskie) osiągnęła najwyższą frekwencję w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Do urn poszło 85,56 procent wyborców. Kluczem do sukcesu była duża liczba turystów i aktywni mieszkańcy.

Wysoką frekwencję w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Rewalu zapowiadały już w niedzielę długie kolejki, które ustawiały się przed lokalami wyborczymi. Jak informowaliśmy wtedy na antenie TVN24, osoby, które chciały oddać głos musiały czekać 30, a czasami nawet 40 minut.

Przełożyło się to na wyniki. To w Rewalu padła najwyższa frekwencja w Polsce.

"Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza. Gmina Rewal miała najwyższą frekwencję w niedzielnych wyborach! 85,56 procent" - napisał w mediach społecznościowych Konstanty Oświęcimski, wójt gminy.

W sukcesie pomogli turyści, którzy podbili statystyki. W gminie liczącej około 3,5 tysiąca mieszkańców, głos oddało 7008 osób. Jak podkreśla jednak Oświęcimski, to również zasługa "aktywnych mieszkańców". Przypomina, że w 2010 roku w drugiej turze wyborów prezydenckich to właśnie w Rewalu była 80-procentowa frekwencja.

Gmina, uzyskując najwyższą frekwencję w województwie zachodniopomorskim, wygrała "Bitwę o wozy" organizowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oznacza to, że to tam trafią środki na zakup wozu strażackiego, wartego około 800 tysięcy. Pieniądze trafią również do 15 innych gmin do 20 tysięcy mieszkańców, które w swoich województwach uzyskały najwyższe wyniki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Bitwa o wozy"

Jak poinformował 20 czerwca Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, gmina do 20 tysięcy mieszkańców z największą frekwencją wyborczą w każdym województwie otrzyma środki na sfinansowanie wozu gaśniczego. Ministerstwo akcję nazwało "Bitwą o wozy".

- 16 wozów, po jednym na każde województwo. Ta gmina do 20 tysięcy mieszkańców, w której frekwencja wyborcza (w danym województwie - red.) będzie najwyższa, otrzyma środki na sfinansowanie w całości średniego samochodu gaśniczego - zapowiedział wiceminister.

Takie samochody są warte około 800 tysięcy.

W gminie Rewal są dwie ochotnicze straże pożarne - w Niechorzu i w Pobierowie. Wójt gminy obiecał jednak, że nie będzie walki między nimi. Do jednej jednostki ma trafić wóz od MSWiA, a do drugiej nowy wóz zakupi gmina.

W Rewalu najwięcej głosów zdobył Rafał Trzaskowski - 45,89 procent . Drugiej miejsce zajął Andrzej Duda - 29,16 proc., a trzecie Szymon Hołownia - 15,29 proc.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się w niedzielę. Według danych z 100 proc. obwodów Andrzej Duda uzyskał 43,50 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 30,46 proc.

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty: