"Ja bym radził prezydentowi Dudzie, aby kierował się zasadą mojego byłego szefa"

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
ads//now
Źródło:
TVN24
Radosław Sikorski o kampanii Andrzeja DudyTVN24
wideo 2/36
TVN24Radosław Sikorski o kampanii Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda nie ma tego, co jest esencją tego urzędu - suwerenności - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Koalicji Europejskiej Radosław Sikorski. Jego zdaniem główna kontrkandydatka Dudy - Małgorzata Kidawa-Błońska - to "ktoś, kto naprawdę podejmuje decyzje w interesie kraju i jest bezpiecznikiem w systemie konstytucyjnym".

Były szef polskiej dyplomacji, a obecnie europoseł Koalicji Europejskiej Radosław Sikorski mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 o trwającej kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi. Odbędą się one 10 maja, a ewentualna druga tura 24 maja.

Jego zdaniem ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda "nie ma tego, co jest esencją tego urzędu - suwerenności". - Brakuje mi spisu niezależnych, podjętych dla dobra kraju a nie dobra formacji, decyzji Dudy z ostatnich pięciu lat - powiedział.

Sondaż prezydencki Ipsos dla Oko.press
Druga tura i zacięte pojedynki - to wynik sondażu przed wyborami prezydenckimi pracowni Ipsos dla portalu Oko.Press. Według badania, urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę w pierwszej turze poparłoby 41 proc. badanych, a drugie miejsce zajęłaby Małgorzata Kidawa-Błońska. W drugiej turze przewaga Dudy nad kandydatką Koalicji Obywatelskiej wynosi jedynie 2 punkty procentowe.
Ipsos dla OKO.press

"Nie wiesz jak się zachować, to zachowaj się przyzwoicie"

Sikorski odniósł się też do czekającej na podpis prezydenta nowelizacji ustawy, która ma przekazać blisko dwa miliardy złotych na media państwowe. W czasie procedowania ustawy w Sejmie opozycja apelowała, aby te pieniądze przeznaczyć na onkologię.

Były minister ocenił, że "dzisiejsza Telewizja Polska to machina kłamstwa i niszczenia ludzi". - Ja bym radził prezydentowi Dudzie kierować się zasadą mojego byłego szefa, Władysława Bartoszewskiego: nie wiesz jak się zachować, to zachowaj się przyzwoicie - powiedział.

Władysław Bartoszewski w dwóch rządach Donalda Tuska - zaprzysiężonym w roku 2007 i w roku 2011 - objął funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika premiera do spraw dialogu międzynarodowego. Radosław Sikorski w obu gabinetach był ministrem spraw zagranicznych.

"Samodzielność, przyzwoitość i europejskość - to wydawało się takie ABC"

Gość "Faktów po Faktach" mówił też o kandydatce Platformy Obywatelskiej na prezydenta, Małgorzacie Kidawie-Błońskiej.

- Samodzielność, przyzwoitość i europejskość - to wydawało się kiedyś takie ABC. Teraz urasta to do bardzo poważnych atutów. To jest formuła, która przyniosła zwycięstwo pani prezydent Zuzanny Czaputovej na Słowacji. Mam nadzieję, że w Polsce będzie tak samo - powiedział Sikorski.

Prezentacja bilboardu i hasła kampanii wyborczej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej
Prezentacja bilboardu i hasła kampanii wyborczej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej
TVN24

"Wyciągnięto wszystkie bezpieczniki i połączono te kable na twardo"

Jego zdaniem hasło kampanii Kidawy-Błońskiej, które brzmi "prawdziwa prezydent" jest "bardzo celne". - To znaczy nie ktoś, kto odgrywa rolę prezydenta po to, żeby przypodobać się szefowi własnej formacji, tylko ktoś, kto naprawdę podejmuje decyzje w interesie kraju i jest bezpiecznikiem w systemie konstytucyjnym. (...) To hasło jest skuteczne, bo mamy aktora odgrywającego rolę prezydenta - mówił.

Zdaniem Sikorskiego "to jest problem z rządami PiS-u, że wyciągnięto wszystkie bezpieczniki i połączono te kable na twardo, a to ma swoje bardzo niebezpieczne konsekwencje".

Powiedział też, że włączy się w kampanię Kidawy-Błońskiej. - Planujemy spotkania, zarówno w kraju, jak i za granicą - zapowiedział.

Sikorski: PiS wyciągnął wszystkie bezpieczniki i połączył kable na twardo
TVN24

Sikorski: Tusk to Polak, który sprawował najwyższą świecką funkcję polityczną w historii naszego kraju

Sikorski był też pytany, czy Kidawie-Błońskiej pomoże wsparcie, którego udzielił jej Donald Tusk, były premier, były przewodniczący Rady Europejskiej.

- Dla tych, którzy nie dali sobie narzucić narracji kłamliwych, upartyjnionych mediów, gdzie Tusk był przez wiele lat obiektem codziennych nagonek, Polak, który sprawował najwyższą świecką funkcję polityczną w historii Polski, jest autorytetem. Dla mnie jest - stwierdził.

ads//now

Źródło: TVN24

Raporty: