Gdzie są pakiety wyborcze? Szef PKW nie wie. Poczta ich nie ma

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
ads, pp/tr
Źródło:
tvn24.pl
Na komisji senackiej poruszono kwestię wydrukowanych pakietów wyborczych TVN24
wideo 2/36
SenatNa komisji senackiej poruszono kwestię wydrukowanych pakietów wyborczych

Senat pracuje nad ustawą o wyborach prezydenckich. W czwartek na łączonym posiedzeniu komisji senackich poruszono kwestię, gdzie obecnie znajdują się wydrukowane tzw. karty wyborcze, które miały być wykorzystane podczas głosowania korespondencyjnego w wyborach 10 maja. - Nie posiadam takiej wiedzy - powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Paweł Przychodzień przekazał, że w tym momencie Poczta "nie ma pakietów".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Sejm uchwalił nową ustawę w sprawie wyborów prezydenckich w 2020 r. we wtorek 12 maja. Przewidziano w niej między innymi, że głosowanie odbędzie się metodą "mieszaną" - w lokalach wyborczych oraz - dla chętnych - korespondencyjnie. Ustawa 13 maja trafiła do Senatu, który ma na jej rozpatrzenie 30 dni. W czwartek zajęły się nią komisje senackie.

Gdzie są pakiety? "Nie posiadam takiej wiedzy"

Jednym z tematów poruszanych przez senatorów była kwestia wydrukowanych tzw. kart wyborczych, które miały być wykorzystane podczas głosowania korespondencyjnego w wyborach planowanych na 10 maja. Podczas posiedzenia komisji senackiej na pytanie senatorów, gdzie obecnie się znajdują, odpowiadali m.in. przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Paweł Przychodzień i Dyrektor Departamentu Administracji Publicznej MSWiA Grzegorz Ziomek.

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak odpowiedział, że "nie posiada takiej wiedzy". - Nie mamy nawet żadnego egzemplarza takiej karty - zaznaczył. Wcześniej mówił też, że "w żadnej delegaturze nie znajdują się pakiety, które ewentualnie były wydrukowane na podstawie ustawy z 6 kwietnia".

WYBORY PREZYDENCKIE 2020. NAJNOWSZE INFORMACJE NA PORTALU TVN24.PL >>>

Wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Paweł Przychodzień powiedział, że "według obecnej propozycji Sejmu te pakiety mają trafić do Krajowego Biura Wyborczego". - Zakładam więc, że ostatecznie znajdą się one w Krajowym Biurze Wyborczym za pośrednictwem Poczty Polskiej - dodał.

Zaznaczył jednak, że w tym momencie Poczta Polska "nie ma pakietów". - W nieodległym czasie powinny przez nasze magazyny przejść - powiedział Przychodzień.

Dyrektor Departamentu Administracji Publicznej MSWiA Grzegorz Ziomek, pytany o koszt produkcji pakietów i to, gdzie teraz się znajdują, odparł: "Nie mam takiej wiedzy".

Gawłowski: składam zawiadomienie do prokuratury

Senator Koalicji Obywatelskiej Stanisław Gawłowski zapowiedział w mediach społecznościowych, że złoży zawiadomienie do prokuratury "o zaginięciu około 180 milionów druków wyborczych przygotowanych do wyborów 10 maja".

Autor:ads, pp/tr

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Senat RP

Tagi:
Raporty: