DudaBus ruszył w Polskę. Pierwszy przystanek w Łowiczu

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP
Andrzej Duda na spotkaniu w Łowiczu
Andrzej Duda na spotkaniu w ŁowiczuTVN24
wideo 2/22
TVN24Andrzej Duda na spotkaniu w Łowiczu

Na pokładzie DudaBusa Andrzej Duda rozpoczął w czwartek, w ramach kampanii wyborczej, objazd po kraju. - Dopóki ja jestem prezydentem Rzeczypospolitej, zapewniam państwa, że żaden z tych programów, które zostały uruchomione, nie zostanie cofnięty - zapewniał. Podczas spotkania prezydenta z mieszkańcami Łowicza, policjanci zatrzymali 65-letniego mężczyznę, który miał na transparencie wulgarny napis

Prezydent Duda zainaugurował swoją kampanię wyborczą w ostatnią sobotę. W wystąpieniu podczas konwencji zapowiedział powrót DudaBusa, którym objeżdżał Polskę w poprzedniej kampanii prezydenckiej i którym również w obecnej kampanii będzie docierał na spotkania z wyborcami.

- Będę ogromnie wdzięczny za każdą obecność, za każdą uściśniętą dłoń, za każdą uwagę, także za każdą krytykę, która jest ważna, bo pozwala naprawiać Rzeczpospolitą i robić to, co jest istotne dla ludzi - mówił w sobotę Andrzej Duda.

Dudabus wyrusza z Warszawy w objazd po krajuPAP/Leszek Szymański

Prezydentowi na starcie kampanijnego objazdu po kraju towarzyszą między innymi szefowa kampanii Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, rzecznik sztabu wyborczego Adam Bielan, rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, a także młodzi wolontariusze z jego sztabu oraz dziennikarze.

Szef komitetu wykonawczego PiS i członek sztabu wyborczego prezydenta Krzysztof Sobolewski mówił, że planowane jest, że do końca kampanii wyborczej prezydent odwiedzi ponad sto miejscowości.

Kim jest Jolanta Turczynowicz-Kieryłło? SYLWETKA

Prezydenta Andrzej Duda ruszył w objazd po kraju DudaBusemPAP/Leszek Szymański

Prezydent odwiedził Łowicz. Zatrzymano mężczyznę za transparent pod adresem prezydenta

Pierwszym miejscem, do którego Andrzej Duda przyjechał w czwartek w ramach kampanii wyborczej był Łowicz (woj. łódzkie). Na jednej z ulic obok łowickiego rynku pojawiła się grupa osób z transparentami takimi jak: "WyPAD2020" czy "Pan Duda chce być prezydentem. Dziwne. Przez 5 lat miał okazję. Ani razu nie skorzystał".

Urszula Szymczak z łowickiej policji poinformowała w rozmowie z TVN24, że policjanci zatrzymali 65-letniego mężczyznę, który miał na transparencie wulgarny napis. Najprawdopodobniej usłyszy zarzuty publicznego znieważenia prezydenta, za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Policja w Łowiczu: zatrzymano 65-letniego mężczyznę, który miał obraźliwy transparent
Policja w Łowiczu: zatrzymano 65-letniego mężczyznę, który miał obraźliwy transparentTVN24

§ 2. Kto publicznie znieważa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Andrzej Duda na spotkaniu w Łowiczu
Andrzej Duda na spotkaniu w ŁowiczuTVN24

- Rzeczypospolita jest naszym wielkim zadaniem. Łowicz z ziemiami, które go otaczają, z tym rolniczym sercem Polski, jest dla Rzeczypospolitej ogromnie ważny, tak jak ogromnie ważna jest tutaj ta tradycja, ta kultura, o której już wspominałem (...). Ale to także wielki patriotyzm ludzi tej ziemi, patriotyzm przez pokolenia, przez zabory, powstania, Bitwę nad Bzurą, partyzantkę (...) to jest wielka historia tej ziemi, to jest wielka historia Łowicza - powiedział prezydent na spotkaniu z mieszkańcami. - Ale to jest także i dzisiaj wielkie zadanie dbania o polskie rolnictwo, rozwijania Rzeczypospolitej, wspierania polskiej rodziny, to ten program, który staram się realizować od pięciu lat i z tym programem do państwa dzisiaj też przyjeżdżam, chcę go kontynuować, chcę, żeby Polska nadal dynamicznie się rozwijała tak jak przez ostatnie lata - mówił.

Prezydent: polskie rolnictwo leży mi na sercu

- Trwa Rada Europejska, na której jest premier Mateusz Morawiecki. Przed Radą rozmawialiśmy, że jednym z najważniejszych zadań jest to, by zwiększyć fundusze na wspólną politykę rolną w stosunku do tego, co do tej pory zaplanowano. Mam nadzieję, że to się uda - mówił prezydent, nawiązując do trwającego szczytu Rady Europejskiej. Dodał, że na ten temat rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a w poniedziałek spotka się z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim i siedmioma ministrami rolnictwa z krajów sąsiadujących, które "są w podobnej sytuacji jak my, też kiedyś znajdowały się za żelazną kurtyną". - Polskie rolnictwo leży mi na sercu. Chcę tutaj w Łowiczu, na tej ziemi tak bardzo rolniczej, państwa o tym zapewnić. Walczyłem i będę walczyć o sprawy polskich rolników - zadeklarował Duda. Prezydent mówił też między innymi o programie 100 obwodnic, z którego Łowicz skorzysta. - Cieszę się, że ten program powstał, bo on stanowi między innymi efekt moim spotkań z mieszkańcami całej Polski w miastach, w których brakuje obwodnic, w których przez miasto przejeżdża ciężki transport, ruch jest zbyt wielki - powiedział. Jak dodał, budowa obwodnicy będzie kolejnym etapem w rozwoju Łowicza.

Duda: dopóki jestem prezydentem, żaden program wspierający rodzinę nie zostanie cofnięty

Andrzej Duda mówił także w Łowiczu o potrzebie kontynuowania programów społecznych, przede wszystkich tych wspierających rodzinę. - Chciałbym, żeby te wszystkie programy i kolejne, które wszystkie razem składają się na wielki program podniesienia jakości życia w Polsce, jakości życia polskiej rodziny, żeby one mogły być nadal realizowane i żeby nikt nie mógł ich cofnąć. Dopóki ja jestem prezydentem Rzeczypospolitej, zapewniam państwa, że żaden z tych programów, które zostały uruchomione, nie zostanie cofnięty. Żaden program, przede wszystkim z tych, które wspierają rodzinę - powiedział.

Kandydaci na prezydenta rozpoczęli kampanię wyborczą
Kandydaci na prezydenta rozpoczęli kampanię wyborczą TVN24

Prezydent mówił, że istotny jest nie tylko program 500 plus i wzrost wynagrodzeń. - To jest oczywiście bardzo ważne, bo to także ogromnie wpływa na poziom naszego życia, ale są też inne zagadnienia, które decydują o tym, czy żyje nam się dobrze, spokojnie, czy nie. Dla mnie najważniejsze jest to, żeby Polacy mogli żyć dobrze i spokojnie, a to także kwestie bezpieczeństwa. To dlatego potrzebny jest cały czas postępujący rozwój polskiej armii - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił potrzebę konsekwentnej realizacji programów modernizacji armii, zakupu nowego uzbrojenia. Dziękował wszystkim, którzy zgłaszają się do Wojsk Obrony Terytorialnej. Przypominał też o programach modernizacyjnych w Policji i Straży Pożarnej.

- Do tego, żeby dobrze rządzić, żeby mogły być te wszystkie programy realizowane, żeby mógł postępować taki dobry rozwój Polski, potrzebna jest zgodna współpraca władz, zgodna współpraca parlamentu, rządu i prezydenta. Wtedy jest spokój i wtedy można spokojnie realizować najważniejsze zadania. To właśnie chcę państwu zapewnić, dlatego zdecydowałem się startować w tych wyborach prezydenckich - mówił Andrzej Duda.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Źródło: PAP/Leszek Szymański

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości