TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Andrzej Duda: będę kandydował w wyborach prezydenckich

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
mjz/adso
Źródło:
TVN24
Andrzej Duda: będę kandydował w wyborach prezydenckich
Andrzej Duda: będę kandydował w wyborach prezydenckichTVN24
wideo 2/2
TVN24Andrzej Duda: będę kandydował w wyborach prezydenckich

Prezydent Andrzej Duda poinformował w środę na spotkaniu w Lubartowie (woj. lubelskie), że będzie kandydował w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja 2020 roku. Taką decyzję podjęła w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Ewentualna druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 24 maja.

Marszałek Witek ogłosiła termin wyborów prezydenckich
Marszałek Witek ogłosiła termin wyborów prezydenckich05.02 | 10 maja 2020 roku - tego dnia odbędą się wybory prezydenckie. Taką decyzję podjęła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Ogłosiła ją w środę o godzinie 12 w Sejmie.TVN24

Andrzej Duda: będę kandydował w wyborach prezydenckich

- Oczywiście będę kandydował w tych wyborach prezydenckich - poinformował Andrzej Duda w Lubartowie.

- Bardzo mi zależy na tym, żeby rozwój Polski, który w ostatnich latach tak dobrze postępuje, nadal trwał. Bardzo mi zależy na tym, żeby rząd, który jest - i w moim przekonaniu dobrze rządzi Polską, bardzo skutecznie prowadzi nasze sprawy gospodarcze, który dobrze realizuje powierzone mu zadania, ale także zobowiązania wyborcze, które kiedyś były także i moimi zobowiązaniami - żeby ten rząd mógł dalej realizować swoją misję, przedstawiając dobre projekty ustaw, które będą przyjmowane przez prezydenta, bo mamy ten sam program - mówił Andrzej Duda.

- Wsparcie oczywiście jest mi ogromnie potrzebne i będą państwa prosił o głosy z pełną pokorą - dodał, zwracając się do zebranych.

Prezydent: trzeba mądrze i dobrze dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości

Prezydent odniósł się także do przeprowadzanych zmian w wymiarze sprawiedliwości. - Przed nami jeszcze wiele ważnych działań. Trzeba mądrze i dobrze dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości. To sprawa podstawowa - mówił.

- Wielkim moim pragnieniem, proszę państwa, jest Polska, którą jej mieszkańcy, Polacy, nazywają państwem sprawiedliwym pod każdym względem. To jest niezwykle ważne, żeby było to poczucie sprawiedliwości (...), sprawiedliwego traktowania przez władze państwowe - oświadczył Duda.

Prezydent: trzeba mądrze i dobrze dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości
Prezydent: trzeba mądrze i dobrze dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości05.02| Trzeba mądrze i dobrze dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że jest to sprawa podstawowa.TVN24

Prezydent: chcę, żeby Polakom żyło się coraz lepiej

- Jest to dobry czas dla Polski, w moim przekonaniu coraz lepszy. Nasza pozycja przede wszystkim, jeśli chodzi o zamożność wśród państw Europy i świata, rośnie. Jesteśmy szóstym państwem w Unii Europejskiej, mamy ambicję w przyszłości wejścia do G20. Chcemy stać się jednym z bogatszych państwa świata, ale przede wszystkim - i to jest moja osobista, największa ambicja - chcę, żeby Polakom żyło się coraz lepiej - mówił prezydent Duda. - Chcę, aby ludzie, którzy mieszkają w naszym kraju, abyśmy my jako społeczeństwo, kiedy ja będę kończył moją prezydencką służbę, powiedzieli: proszę pana żyje nam się lepiej, niż kiedy pan zaczynał - dodał.

Jak stwierdził, będzie to "najpiękniejsze, co będę mógł usłyszeć". Wtedy - jak dodał prezydent - "będę mógł spokojnie uznać, że te lata mojej prezydenckiej służby, to były lata dobrze zrealizowane". - Bo to był od samego początku i jest mój najważniejszy cel - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent: nasza polityka prowadzi do zamożności

Prezydent w swym wystąpieniu zadeklarował, że podpisze każdą dobrze przygotowaną ustawę wpierającą społeczeństwo i rozwój kraju. - I dlatego właśnie zdecydowałem się kandydować, bo uważam, że jest to potrzebne. Uważam, że ta polityka, która była do tej pory realizowana i jest realizowana, jest polityką skuteczną, polityką, która prowadzi do wzrostu zamożności Polski, polityką, która nas buduje - oświadczył prezydent.

Duda zwrócił uwagę, że w poniedziałek i wtorek gościł w Polsce prezydent Francji Emmanuel Macron. Jak dodał, jego wizyta nastąpiła dwa dni po "niezwykle ważnym, historycznym i trudnym wydarzeniu" - wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. - Macron przyjechał dlatego, że ma poczucie, że Polska dzisiaj jest europejskim liderem, ma poczucie, że w związku z tym w jakimś sensie niesie na sobie jakąś odpowiedzialność za przyszłość Unii Europejskiej. Przyjechał i rozmawiał z nami o przyszłości Unii Europejskiej, bo jesteśmy dużym, liczącym się europejskim państwem i liderem w naszej części Europy. To jest tego widoczny dowód - powiedział prezydent.

Sondaż prezydencki

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w dniach 29-30 stycznia przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, 44 procent ankietowanych deklaruje, że w tegorocznych wyborach prezydenckich oddałoby swój głos na ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudę. Na drugim miejscu znalazłaby się Małgorzata Kidawa-Błońska z 24-procentowym poparciem.

Kandydata niezależnego Szymona Hołownię wskazało 9 procent badanych, a na Roberta Biedronia - kandydata Lewicy - 8 procent. 4 procent respondentów twierdzi, że zagłosowałoby na Władysława Kosiniaka-Kamysza (kandydata PSL), a 3 procent badanych, że na Krzysztofa Bosaka (kandydata Konfederacji).

Opcję "inny kandydat" wybrał 1 procent badanych, a siedem procent udzieliło odpowiedzi "nie wiem\trudno powiedzieć\jeszcze nie zdecydowałem".

Na którego z kandydatów startujących w wyborach prezydenckich by Pan(Pani) zagłosował(a)?Sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor:mjz/adso

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości