TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Pierwsze protesty wyborcze wpłynęły do Sądu Najwyższego. Można je składać do czwartku

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP
Pytania o ewentualne protesty wyborcze. Rzecznik Sądu Najwyższego odpowiada
Pytania o ewentualne protesty wyborcze. Rzecznik Sądu Najwyższego odpowiada TVN24
wideo 2/23
TVN24Pytania o ewentualne protesty wyborcze. Rzecznik Sądu Najwyższego odpowiada

Zespół prasowy Sądu Najwyższego poinformował, że do wtorkowego popołudnia w SN zarejestrowano pięć protestów wyborczych. Przypomniano, że można je wnosić do czwartku włącznie, muszą być one sformułowane na piśmie, nie można ich składać kanałami elektronicznymi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Protest przeciwko wyborowi prezydenta RP wnosi się do Sądu Najwyższego nie później niż w ciągu trzech dni od dnia podania wyniku wyborów do publicznej wiadomości przez Państwową Komisję Wyborczą.

PKW podała oficjalne wyniki wyborów w poniedziałek na wieczornej konferencji prasowej. W drugiej turze Andrzej Duda zdobył 51,03 procent głosów, a Rafał Trzaskowski - 48,97 procent. Każdego kandydata poparło ponad 10 milionów wyborców. Różnica głosów wyniosła nieco ponad 420 tysięcy. Frekwencja wyborcza w drugiej turze głosowania wyniosła 68,18 procent.

Trzy dni na złożenie protestu

"Ogłoszenie wyniku wyborów otworzyło termin na wnoszenie protestów wyborczych do Sądu Najwyższego. (...) Zatem protesty przeciwko ważności wyboru Prezydenta RP w 2020 r. można składać do 16 lipca 2020 roku. Przypominamy, że protest może dotyczyć naruszeń, które miały miejsce zarówno w czasie głosowania podstawowego w I turze 28 czerwca br., jak i w czasie ponownego głosowania w II turze 12 lipca br." - przekazał Sąd Najwyższy.

Jak przekazał Polskiej Agencji Prasowej Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN, protest wyborczy osobiście można złożyć w siedzibie Sądu Najwyższego do czwartku 16 lipca do godz. 16, bo wówczas kończą się godziny urzędowania sądu. - Po godzinie 16 protest można wysłać na Poczcie Polskiej, decyduje data stempla pocztowego. Protest jest dopuszczalny tylko na piśmie podpisanym przez osobę wnoszącą protest, nie można zatem wnosić protestu kanałami elektronicznymi, ani mailem, ani przez ePUAP - poinformował.

Jak przekazał we wtorkowe popołudnie zespół prasowy SN, dotąd zarejestrowano pięć protestów wyborczych.

Sąd NajwyższyShutterstock

W komunikacie SN przekazano, że w sądzie utworzono specjalne, odpowiednio oznakowane stanowisko do przyjmowania protestów wyborczych. "W przypadku składania protestu osobiście przypominamy o konieczności zachowania wymagań sanitarnych, w tym w szczególności korzystania z osłony ust i nosa, zachowania stosownego dystansu oraz dezynfekcji rąk przy wejściu do budynku SN" - zaznaczono.

Uchwałę w sprawie ważności wyboru prezydenta Sąd Najwyższy podejmuje w ciągu 21 dni od dnia podania wyniku wyborów do publicznej wiadomości przez PKW. SN rozstrzyga o ważności wyboru Prezydenta RP na podstawie opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów oraz sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW. 

Autor:pp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości