Ostatnia szansa, by dopisać się do spisu wyborców. Dzisiaj mija termin

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
ads
Źródło:
PAP
Ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborcówTVN24
wideo 2/38
TVN24Ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców

Wtorek 7 lipca to ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce, by zagłosować tam w drugiej turze wyborów prezydenckich. Do piątku można jeszcze odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania, które upoważnia do głosowania w dowolnym obwodzie.

Wyborca może głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym w gminie, na obszarze której będzie przebywać w dniu wyborów, jeżeli złoży pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Taki wniosek można złożyć najpóźniej we wtorek 7 lipca.

Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy, na obszarze której chcemy oddać głos. Do spisu wyborców można się dopisać też przez internet. We wniosku należy podać: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, a także adres zamieszkania.

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Wybory prezydenckie 2020.

Wyborcy, którzy zmienili spis wyborców przed pierwszą turą wyborów pozostają w nim także na drugą turę. Krajowe Biuro Wyborcze przypomina, że do spisu wyborców można dopisać się tylko jeden raz. Jeśli wyborca dopisał się przed pierwszą turą wyborów, nie może dopisać się do innego spisu przed drugą turą.

Dopisanie do spisu wyborców. We wtorek mija termin TVN24

Do piątku można odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania

Do piątku 10 lipca w godzinach pracy urzędu gminy czy miasta, w którym jesteśmy ujęci w spisie wyborców, możemy odebrać zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć osobiście, faksem lub mailem.

Taki dokument upoważnia do głosowania w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Gdy otrzymujemy zaświadczenie, jesteśmy skreślani ze spisu wyborców w naszym obwodzie. W sytuacji, gdy zgubimy zaświadczenie, nie dostaniemy kolejnego, tak więc utrata zaświadczenia spowoduje, że wyborca nie będzie mógł zagłosować ani w swoim obwodzie głosowania, ani w żadnym innym.

Czytaj więcej: Głosowanie w drugiej turze poza miejscem zamieszkania. O czym należy pamiętać?

We wtorek mija termin dopisania się do spisu wyborcówTVN24

Autor:ads

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: