TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Dokumenty czworga kandydatów złożone w PKW

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Aktualizacja:
Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP, TVN24
"Te wybory będą wygrane". Dokumenty konieczne do rejestracji komitetu Kidawy-Błońskiej złożone
"Te wybory będą wygrane". Dokumenty konieczne do rejestracji komitetu Kidawy-Błońskiej złożoneTVN24
wideo 2/3
TVN24"Te wybory będą wygrane". Dokumenty konieczne do rejestracji komitetu Kidawy-Błońskiej złożone

W poniedziałek złożone zostały dokumenty konieczne do rejestracji komitetu wyborczego kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - poinformowali rzecznik sztabu wyborczego Adam Szłapka i posłanka Aleksandra Gajewska. Dokumenty złożył też niezależny kandydat Szymon Hołownia. PKW zarejestrowała również komitety wyborcze Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) i Krzysztofa Bosaka (Konfederacja). Wybory odbędą się 10 maja.

- Ruszamy, jesteśmy pewni, że te wybory będą wygrane, pani marszałek jest codziennie w różnych miejscach w Polsce - powiedział rzecznik sztabu wyborczego Adam Szłapka przed siedzibą Państwowej Komisji Wyborczej. Razem z posłanką Aleksandrą Gajewską poinformowali, że w poniedziałek złożone zostały dokumenty konieczne do rejestracji komitetu wyborczego kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

- Jesteśmy gotowi, zmotywowani i chcemy zmiany w Pałacu Prezydenckim, wierzymy, że tę zmianę może przeprowadzić właśnie Małgorzata Kidawa-Błońska - powiedziała Aleksandra Gajewska.

Małgorzata Kidawa-Błońska zaprezentowała swój sztab wyborczy
Małgorzata Kidawa-Błońska zaprezentowała swój sztab wyborczy06.02| Europoseł Bartosz Arłukowicz pokieruje kampanią kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. W sztabie wyborczym pracować będą m.in. Izabela Leszczyna, Monika Wielichowska, Tomasz Siemoniak i Adam Szłapka. Operacyjnie sztabem na zarządzać Michał Gramatyka.TVN24

Jak poinformowano, pod wnioskiem o zarejestrowanie komitetu wyborczego złożono 3 tys. podpisów (wymagane minimum to tysiąc podpisów). Szłapka i Gajewska nie chcieli powiedzieć, ile podpisów pod kandydaturą Kidawy-Błońskiej chcą zebrać, skoro np. prezydent Andrzej Duda ma zebrać milion.

- My się ścigamy na głosy wyborców, nie będziemy się ścigać na listę zebranych podpisów. Chcemy zaangażować jak największą liczbę osób, żeby te podpisy zebrać - powiedział Szłapka.

Zarejestrowane komitety Kosiniaka-Kamysza i Bosaka

PKW zarejestrowała również w poniedziałek komitety wyborcze Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) i Krzysztofa Bosaka (Konfederacja).

Zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych Kosiniaka-Kamysza i Bosaka wpłynęły do PKW w piątek.

Hołownia złożył dokumenty

Szymon Hołownia, kandydat niezależny, w poniedziałek po południu złożył w Państwowej Komisji Wyborczej wymagane dokumenty. - To bardzo ważny dzień, już na starcie kampanii pierwsza bardzo oficjalna czynność - powiedział.

Hołownia dodał, że do swojego komitetu wyborczego zaprosił bliskie mu osoby. - To nie są ludzie z pierwszych stron polityki. To są lekarze, ludzie kultury, działacze społeczni - powiedział. Na konferencji wymienił między innymi Janinę Ochojską, europosłankę Koalicji Europejskiej, założycielkę Polskiej Akcji Humanitarnej, którą - jak powiedział - "niezwykle ceni".

Kto może utworzyć komitet?

Komitet wyborczy kandydata na prezydenta może utworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do utworzenia komitetu wymagane są: pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie jego komitetu. Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne.

Ponadto, do zgłoszenia dołącza się podpisy 1000 obywateli popierających kandydata. Na utworzenie komitetu wyborczego jest czas do 16 marca.

PKW ma trzy dni na wydanie postanowienia o przyjęciu zawiadomienia ws. utworzenia komitetu wyborczego (czyli na tzw. rejestrację komitetu) albo daje pełnomocnikowi trzy dni na usunięcie wad zgłoszenia. Dopiero po rejestracji komitetu przez Państwową Komisję Wyborczą, może on prowadzić agitację, a także pozyskiwanie i wydatkowanie środków.

Przemówienie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej
Przemówienie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej08.02 |Totalna opozycja to nie jest dobre rozwiązanie; ja nie będę ani totalna, ani bojaźliwa - zadeklarowała w sobotę kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska podczas posiedzenia Rady Krajowej PO.TVN24

Wybory 10 maja

Do PKW wpłynęły też już zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) i Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL). Poza nimi i Kidawą-Błońską w wyborach zamierzają wystartować także m.in.: urzędujący prezydent Andrzej Duda, Robert Biedroń (Lewica) oraz Szymon Hołownia (kandydat niezależny).

Aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich, trzeba zebrać minimum 100 tys. podpisów; jest na to czas do 26 marca.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Sondaż prezydencki dla "Faktów" TVN i TVN24

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, 44 procent ankietowanych deklaruje, że w tegorocznych wyborach prezydenckich oddałoby swój głos na ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudę. Na drugim miejscu znalazłaby się Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) z 24-procentowym poparciem.

Kandydata niezależnego Szymona Hołownię wskazało 9 procent badanych, a na Roberta Biedronia (Lewica) - 8 procent. 4 procent respondentów twierdzi, że zagłosowałoby na Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL), a 3 procent badanych, że na Krzysztofa Bosaka (Konfederacja).

Gdyby doszło do drugiej tury i spotkałaby się w niej dwójka Andrzej Duda - Małgorzata Kidawa-Błońska, to 54 procent badanych swój głos oddałoby na obecnego prezydenta, a 42 procent - na wicemarszałek Sejmu.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości