TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Do kiedy można się dopisać do spisu wyborców?

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
mjz
Źródło:
tvn24.pl,wybory.gov.pl
Biedroń: mamy więcej kościołów i świątyń, więcej pomników i monumentów niż żłobków i przedszkoli i to jest symbol wstydu III RPTVN24
wideo 2/20
Wybory prezydenckie 2020. Kampania

W sytuacji, w której w nadchodzących wyborach czasowo przebywamy miejscem swojego stałego zamieszkania, musimy dopisać się do spisu wyborców właściwego dla miejsca, w którym się znajdujemy. Przedstawiamy krok po kroku jak należy to zrobić.

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Jeżeli ktoś przebywa czasowo poza miejscem swojego stałego zamieszkania - na przykład pracuje cz studiuje w innym mieście - musi dopisać się do spisu wyborców właściwego dla miejsca, w którym przebywa. Co w związku z tym należy zrobić?

Co zrobić, aby dopisać się do spisu wyborców?

W takiej sytuacji musimy najpóźniej do 23 czerwca złożyć w urzędzie gminy, na obszarze której czasowo przebywamy, pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Należy w nim podać:

- nazwisko i imiona, - imię ojca, - datę urodzenia, - numer ewidencyjny PESEL, - adres stałego zamieszkania (adres, pod którym wyborca ujęty jest w rejestrze wyborców), - adres, pod którym wyborca czasowo przebywa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jeżeli zostaniemy dopisani do spisu wyborców na własny wniosek, to z urzędu zostaniemy skreśleni ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

Do kiedy należy dopisać się do spisu wyborców przed drugą turą?

Jeżeli dojdzie do drugiej tury głosowania, wyznaczonej na 12 lipca, to w sytuacji w której nie dokonaliśmy zgłoszenia do 23 czerwca, to po dniu pierwszej tury, czyli po 28 czerwca, możemy dokonać takiego zgłoszenia. Musimy to zrobić najpóźniej do 7 lipca.

Głosowanie także metodą korespondencyjną

W nadchodzących wyborach możemy głosować nie tylko metodą tradycyjną, w lokalach wyborczych, ale także drogą korespondencyjną. Zamiar oddania głosu tą drugą metodą trzeba było zgłosić do 16 czerwca. Wniosek taki można było dostarczyć do urzędu osobiście, pocztą lub internetowo. 17 czerwca szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że taką wolę zadeklarowało ponad 140 tysięcy ludzi.

Jak głosować poza miejscem zamieszkania i za granicą? Najważniejsze zasady i daty>>>

11 kandydatów

W wyborach będzie można oddać głos na jednego z 11 kandydatów: Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudę, Szymona Hołownię, Marka Jakubiaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajnę, Rafała Trzaskowskiego, Waldemara Witkowskiego lub Stanisława Żółtka.

Autor:mjz

Źródło: tvn24.pl,wybory.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: