TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

"Prezydent nie może się bać odpowiadać na pytania dziennikarzy". #czasdebaty

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
tas//rzw
Źródło:
tvn24.pl
Posłowie Adam Szłapka i Arkadiusz Myrcha zapraszają prezydenta do udziału w debacie TVN24
wideo 2/6
TVN24Posłowie Adam Szłapka i Arkadiusz Myrcha zachęcają prezydenta do udziału w debacie

Prezydent nie może bać się dyskusji, nie może się bać stanąć do debaty - oświadczył na konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka. - Tylko dobra merytoryczna debata może dać Polakom odpowiedź, na kogo będą głosowali 12 lipca - podkreślił Arkadiusz Myrcha z Platformy Obywatelskiej.     

TVN, TVN24, Onet oraz WP zaprosiły Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego do wspólnej debaty prezydenckiej przed drugą turą wyborów. Planowana jest na czwartek 2 lipca. Na udział w niej zgodził się Trzaskowski. Ubiegający się o reelekcję Duda - zapewniając w rozmowie z reporterką TVN24, że "nie obawia się debat" - uzależnił swój udział od "dogadania się" trzech nadawców: telewizji państwowej, Polsatu i TVN . - Proszę się dogadać między sobą, zrobić jedną debatę, do której będą mogły się dołączyć inne media - powiedział.

Duda: nie obawiam się debat, ale mam jedną prośbęTVN24

Zaproszenie na debatę organizowaną przez naszą stację telewizyjną i dwa największe polskie portale cały czas leży na stole. Aktualne jest także zaproszenie dla sztabów, po to, by uzgodnić szczegóły tej debaty.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Andrzej Duda "to jest prezydent monologu"

Do reakcji prezydenta na propozycję debaty odnieśli się we wtorek posłowie Koalicji Obywatelskiej podczas konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim. - Andrzej Duda to nie jest prezydent dialogu, to jest prezydent monologu, nawet nie tyle swojego monologu, ile monologu Jarosława Kaczyńskiego - mówił Adam Szłapka.

- Andrzej Duda nie odpowiada na żadne (propozycje) spotkania, na pytania dziennikarzy, na pytania ludzi. Ani razu w tej kampanii wyborczej nie debatował, trudno bowiem liczyć jako debatę te dwa spotkania w telewizji publicznej, gdzie pytania były pisane przez sztab Dudy, co do tego nie ma żadnych wątpliwości - dodał przewodniczący Nowoczesnej.

Poseł opozycji przypomniał, że prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, ma stać na straży konstytucji i nie może się bać. - Nie może bać się dyskusji, nie może się bać odpowiadać na pytania dziennikarzy, nie może się bać stanąć do debaty, bo Polacy oczekują prawdziwej debaty - powiedział Szłapka.

Przypomniał, iż Trzaskowski zadeklarował, iż jest gotowy wziąć udział w debacie. Podkreślił, że takiej samej decyzji oczekuje od Andrzeja Dudy. - A w zasadzie: panie prezesie Jarosławie Kaczyński, proszę pozwolić Andrzejowi Dudzie stanąć przy takiej mównicy, proszę dać mu zgodę, by w końcu odpowiedział na pytania dziennikarzy - mówił Szłapka.

Trzaskowski: panie prezydencie, niech się pan nie boi, po prostu porozmawiajmyTVN24

CZYTAJ: Węglarczyk: jeśli chodzi o zasięgi, takiej debaty nigdy nie było. #czasdebaty

W poczuciu odpowiedzialności

Poseł Arkadiusz Myrcha zwracał uwagę na "poczucie odpowiedzialności za powagę urzędu prezydenta". - Jeżeli poczytamy komentarze w internecie, to najczęstsze określenia kierowane pod adresem urzędującej głowy państwa to jest "tchórz" i "cykor". A nikomu z nas na pewno nie zależy, żeby prezydent naszej ojczyzny był określany mianem "tchórza" i "cykora" - stwierdził polityk opozycji.

Andrzej Stankiewicz o debacie, organizowanej przez TVN, TVN24, Onet i Wirtualną Polskę TVN24

- Dziwimy się, że sztabowcy pana prezydenta, prezes Jarosław Kaczyński, nie wyrażają zgody na to, aby prezydent Andrzej Duda stanął do poważnej, merytorycznej debaty. Nie jest sztuką wziąć udział w programie telewizyjnym i odpowiadać na wcześniej przygotowane pytania. Sztuką jest stanąć do prawdziwej debaty i powiedzieć, jaki ma się plan na przyszłość, ale przede wszystkim odpowiedzieć na wszystkie zarzuty dotyczące kończącej się kadencji – stwierdził Myrcha.

Zauważył, że "tych zarzutów, jak wiemy, jest bardzo dużo: od zgody na wszystkie rządowe i pisowskie afery po wprowadzenie blisko 40 podatków". - I na te pytania Polacy maja prawo poznać odpowiedz ze strony prezydenta. Tylko dobra, merytoryczna debata może dać Polakom odpowiedz, na kogo będą głosowali 12 lipca - ocenił poseł KO.     

Na Kontakt 24 przesyłajcie swoje pytania do Dudy i Trzaskowskiego >>>

Autor:tas//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: