Gowin wspiera Dudę i krytykuje gest Lichockiej

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
akr
Źródło:
PAP, TVN24
Gowin o kampanii ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja DudyTVN24
wideo 2/36
TVN24Gowin o kampanii ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy

- Wierzymy, że te dobre zmiany, które trwają od czterech lat będą kontynuowane - mówił w niedzielę w Krakowie wicepremier Jarosław Gowin. Jego partia, Porozumienie, włączyła się w kampanię wyborczą ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy. Gowin odniósł się także do gestu posłanki PiS Joanny Lichockiej, który ocenił jako "nieakceptowalny". 

W niedzielę w krakowskim Parku Jordana podczas biegu walentynkowego działacze partii Porozumienie - tworzącej Zjednoczoną Prawicę wraz z PiS i Solidarną Polską - zbierali podpisy pod listą ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy. Pojawił się tam między innymi lider ugrupowania, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz wiceprezes partii, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

"Jedynym kandydatem, który może liczyć na poparcie Porozumienia jest Andrzej Duda"

Gowin przekazał, że działacze jego partii w całym kraju zbierają podpisy pod kandydaturą Dudy już od tygodnia. Ugrupowanie planuje także zorganizowanie na przełomie marca i kwietnia specjalnej konwencji, podczas której uroczyście udzieli poparcia ubiegającemu się o reelekcję prezydentowi.

- Od dawna i ja sam, i wszyscy liderzy Porozumienia zapowiadamy, że jedynym kandydatem, który może liczyć na poparcie Porozumienia jest Andrzej Duda - mówił wicepremier.

- Dlaczego Porozumienie popiera tego właśnie kandydata? W ciągu ostatnich czterech lat Polska była liderem w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o tempo wzrostu gospodarczego. W tym samym czasie rozwijaliśmy najszersze w Europie programy społeczne, programy wsparcia dla poszczególnych grup, przede wszystkim dla młodych rodziców wychowujących dzieci. Polska jest najbezpieczniejszym krajem w Europie, a Kraków, podobnie jak cały nasz kraj, jest miejscem przyjaznym dla mieszkańców i turystów - wymieniał. Gowin przekonywał, że "te wszystkie sukcesy nie byłyby możliwe, gdyby nie znakomita współpraca pana prezydenta Dudy z naszym rządem".

- Wierzymy, że te dobre zmiany, które trwają od czterech lat będą kontynuowane. Ale będą możliwe tylko pod warunkiem dobrej współpracy między rządem - a ten rząd tworzy Zjednoczona Prawica - a nowym prezydentem - ocenił.

Gowin: kampania prezydencka będzie twardym bojem

Według ministra, kampania Andrzeja Dudy będzie koncentrowała się na "sprawach, które są najważniejsze z punktu widzenia zwykłych obywateli, milionów polskich rodzin".

- Nieprzypadkowo wczoraj pan prezydent Duda mówił o tych działaniach, które mają doprowadzić do podniesienia dobrobytu, poziomu życia Polaków, które mają zapewnić bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne - mówił Gowin. Zaznaczył, że przekaz programowy będzie odsłaniany stopniowo w następnych fazach.

CZYTAJ O INAUGURACJI KAMPANII WYBORCZEJ ANDRZEJA DUDY >>>

W jego ocenie kampania prezydencka będzie "twardym bojem, a druga tura rodzajem plebiscytu". - Bardzo dużo zależy od tego, żeby zmobilizować jak najwięcej nie tylko własnych wyborców, ale także przekonać tych niezdecydowanych - wskazywał lider Porozumienia.

O kontrkandydatce Andrzeja Dudy, Małgorzacie Kidawie-Błońskiej z Koalicji Obywatelskiej, wicepremier mówił, że "to jest bardzo kulturalna osoba". - Natomiast współpracując z nią w dawnych czasach nigdy nie miałem poczucia, żebym wiedział, jakie ma poglądy. Chyba nie poglądy są atutem pani marszałek Kidawy Błońskiej - ocenił. Zdaniem Gowina, trwająca kampania wyborcza będzie ostra, a spowodują to "napięcia, które skumulowały się w ciągu ostatnich czterech lat".

"Polska zmienia się na lepsze, ale do doskonałości jeszcze jej daleko"
TVN24

Gowin o geście Lichockiej: jest naganny, nieakceptowalny

Gowin był pytany przez dziennikarzy, czy zachowanie posłanki PiS Joanny Lichockiej może zaszkodzić kampanii Dudy. Podczas czwartkowej debaty w Sejmie wykonała ona gest, który - zdaniem przedstawicieli opozycji - był pokazaniem środkowego palca.

CZYTAJ WIĘCEJ: Gest posłanki PiS. Oburzenie opozycji >>>

- Niezależnie od tego czy zaszkodzi, czy nie zaszkodzi, jest naganny, jest nieakceptowalny - ocenił wicepremier. Dodał, że "to jest jednoznaczne stanowisko wszystkich polityków nie tylko Porozumienia, ale całej Zjednoczonej Prawicy".

- Mam nadzieję, że to jest jednoznaczne stanowisko wszystkich Polaków i że tego typu zachowania - a niestety mamy z nimi do czynienia także po drugiej stronie w rywalizacji politycznej - nie będą się wydarzały - dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ O WYJAŚNIENIACH I PRZEPROSINACH POSŁANKI LICHOCKIEJ >>>

Gowin o geście Lichockiej: jest naganny, nieakceptowalny
TVN24

"Jesteśmy przekonani, że tę dobrą transformację możemy razem kontynuować"

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przekonywała, że Duda jest najlepszym kandydatem na prezydenta. - Przed nami kolejne lata bardzo intensywnej transformacji gospodarczej. Zdajemy sobie sprawę, jakim ogromnym wyzwaniem dla Polski jest nowy Zielony Ład, jeden z podstawowych kierunków zmian wytyczonych przez Komisję Europejską - mówiła.

Jej zdaniem "to będzie wymagało ważnych decyzji politycznych, dobrej współpracy rządu z Pałacem Prezydenckim i dobrego tłumaczenia tych zmian wszystkim Polakom". - My wiemy, jak to robić. Udowodniliśmy to przez ostatnie cztery lata, a pan prezydent przez minione pięć lat - przekonywała Emilewicz.

- Jesteśmy przekonani, że tę dobrą transformację możemy razem kontynuować - dodała.

Emilewicz o kampanii ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy
TVN24

Andrzej Duda zainaugurował swoją kampanię

Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zainaugurował w sobotę w Warszawie swoją kampanię wyborczą. W wystąpieniu podczas konwencji zapowiedział powrót "Dudabusa", którym objeżdżał Polskę w poprzedniej kampanii prezydenckiej i którym również w obecnej będzie docierał na spotkania z mieszkańcami.

- Dla mnie ważne jest to, żeby moi rodacy mogli spotkać się z prezydentem u siebie. Żeby mieli to poczucie, że jest przy nich, blisko. Tam, gdzie mieszkają i żyją - mówił Duda.

Oprócz niego na konwencji głos zabrali m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz była premier, a obecnie europosłanka Beata Szydło, która została zapowiedziana jako szefowa sztabu wyborczego Dudy.

W wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 maja oprócz Andrzeja Dudy dotychczas swój start ogłosili: wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej, europoseł Robert Biedroń z Lewicy, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł Konfederacji Krzysztof Bosak oraz kandydat niezależny, dziennikarz Szymon Hołownia.

Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

akr

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Łukasz Gągulski

Tagi:
Raporty: