Szefowa kampanii prezydenta rezygnuje "z uwagi na stan zdrowia"

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
mjz, akr//now
Źródło:
TVN24, PAP
Jolanta Turczynowicz-Kieryłło nie będzie już pełnić funkcji szefowej kampanii Andrzeja DudyTVN24
wideo 2/36
tvn24Jolanta Turczynowicz-Kieryłło nie będzie już pełnić funkcji szefowej kampanii Andrzeja Dudy

Mecenas Jolanta Turczynowicz-Kieryłło poinformowała w sobotę, że nie będzie już pełnić funkcji szefowej kampanii prezydenta Andrzeja Dudy. Jako powód rezygnacji podała "stan zdrowia".

"Moi Drodzy, z uwagi na stan zdrowia nie będę pełnić już funkcji szefowej kampanii prezydenta Andrzeja Dudy. Dziękuję wam za wszystkie wspólne chwile na kampanijnej drodze. Myślę teraz o tym byśmy zwyciężyli jako naród..." - napisała Turczynowicz-Kieryłło na Twitterze.

Prawnik, szachistka

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło została zaprezentowana jako szefowa sztabu Andrzeja Dudy 19 lutego, towarzyszyła prezydentowi między innymi podczas jego objazdu po kraju DudaBusem.

Z zawodu jest prawnikiem, pracuje w jednej z warszawskich kancelarii adwokackich. Zajmuje się głównie zagadnieniami odpowiedzialności prawnej członków zarządów, rad nadzorczych, dyrektorów finansowych, a także przedstawicieli administracji samorządowej i rządowej oraz dziennikarzy. Prowadzi sprawy z dziedziny prawa karnego gospodarczego i karno-skarbowego oraz szeroko rozumianego prawa finansowego. W przeszłości była też szachistką.

Kim jest Jolanta Turczynowicz-Kieryłło? SYLWETKA >>>

Wypowiedzi o granicach wolności słowa

Od samego początku wypowiedzi Turczynowicz-Kieryłło wzbudzały kontrowersje. W rozmowie z telewizją państwową była już szefowa kampanii prezydenta stwierdziła, że "dowolność korzystania z wolności słowa może prowadzić do zagrożeń, nawet do zagrożeń interesów, które są ważne z perspektywy państwa".

Mecenas tłumaczyła, że chodziło o hejt, który jest nadużyciem wolności słowa. "Wolność słowa i kultura polityczna - to szacunek dla poglądów innych ludzi. Nie ma to nic wspólnego z hejtem, czyli mową nienawiści, która narusza godność drugiego człowieka" - pisała wówczas na Twitterze.

Sprawa ugryzienia

Turczynowicz-Kieryłło musiała też tłumaczyć się z publikacji "Gazety Wyborczej", która w lutym opisała sprawę incydentu w Milanówku, gdzie - według publikacji - miała ugryźć mężczyznę. Sytuacja miała mieć miejsce podczas ciszy wyborczej przed drugą turą wyborów samorządowych w 2018 roku.

"Mieszkaniec Milanówka twierdzi, że podczas ciszy wyborczej przed drugą turą wyborów samorządowych w 2018 r. Jolanta Turczynowicz-Kieryłło roznosiła plakaty ośmieszające jednego z kandydatów. Kiedy próbował ją zatrzymać, ugryzła go w rękę" - czytamy w artykule "GW". Ówczesna szefowa kampanii Dudy argumentowała wtedy, że została zaatakowana, broniła siebie i syna.

Prezydent: nie jest to kłopot

Prezydent Andrzej Duda o rezygnacji szefowej jego kampanii mówił, że "nie jest to kłopot". - To jest decyzja pani mecenas - podkreślił w sobotę w rozmowie z dziennikarzami.

Prezydent wskazywał, że "mamy akurat w tej chwili taki stan, jaki mamy". - De facto kampania nie jest prowadzona - zauważył Duda. Jak mówił, z powodu sytuacji związanej z koronawirusem "zaniechał najważniejszego elementu, jaki realizował w swojej kampanii". - Czyli spotkań bezpośrednich z moimi rodakami - powiedział Andrzej Duda.

 - Miałbym bardzo obciążone sumienie, gdyby się okazało, że przez moje spotkania wyborcze ktokolwiek zachorował - dodał.

Prezydent o rezygnacji mecenas Jolanty Turczynowicz-Kieryłło z funkcji szefowej jego kampaniiTVN24

Bielan: rezygnacja Turczynowicz-Kieryłło nie ma związku z koronawirusem

Europoseł Adam Bielan, rzecznik sztabu prezydenta, pytany przez Polską Agencję Prasową czy powodem rezygnacji są problemy zdrowotne związane z epidemią koronawirusa, podkreślił: - Nie, absolutnie nie ma to związku z epidemią. Rzecznik sztabu poinformował też, że w tej chwili nie ma decyzji o zastąpieniu kimkolwiek Turczynowicz-Kieryłło na funkcji szefa kampanii. - Pracujemy w dotychczasowym składzie. Szefem sztabu pozostaje europoseł Joachim Brudziński - dodał.

Autor:mjz, akr//now

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: