Głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl
Jak dopisać się do spisu lub wpisać do rejestru wyborców w głosowaniu mieszanym?TVN24
wideo 2/35
TVN24Jak dopisać się do spisu lub wpisać do rejestru wyborców w głosowaniu mieszanym?

W wyborach prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca, możemy wziąć udział także poza miejscem stałego zamieszkania. Są dwie możliwości: albo należy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców, albo pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania z odpowiedniego urzędu gminy. Termin składania wniosku o dopisanie do spisu wyborców mija 23 czerwca.

W wyborach prezydenckich w 2020 roku wyborcy mogli wybrać formę udziału w głosowaniu. Głos można oddać w formie tradycyjnej - w odpowiedniej obwodowej komisji wyborczej albo w głosowaniu korespondencyjnym. Ci, którzy wybrali tradycyjną formę oddania głosu, w dniu wyborów powinni udać się do obwodowej komisji wyborczej odpowiedniej dla miejsca zameldowania.

Głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania

Jeśli wyborca nie będzie przebywać 28 czerwca w miejscu swojego zameldowania, to nie oznacza, że nie może wziąć udziału w wyborach. W takiej sytuacji mamy do wyboru dwie możliwości:

1. Można złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców w gminie, w której będzie przebywać w dniu wyborów. Taki wniosek musi zostać złożony najpóźniej pięć dni przed głosowaniem - w tym przypadku trzeba to zrobić do 23 czerwca.

We wniosku podaje się: imiona, nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, imię ojca, adres stałego zamieszkania (adres, pod którym wyborca ujęty jest w rejestrze wyborców), adres, pod którym wyborca czasowo przebywa. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można złożyć także przez internet, na stronie obywatel.gov.pl. Aby to zrobić, należy posiadać profil zaufany lub e-dowód, które pozwolą potwierdzić tożsamość.

Należy pamiętać, że w przypadku drugiej tury wyborów prezydenckich, wyborca będzie dopisany do spisu z pierwszej tury.

Osoby, które okresowo mieszkają poza miejscem zameldowania, mogą na stałe wpisać się do rejestru wyborców. Wniosek składa się podobnie jak wniosek o wpisanie do spisu wyborców poza miejscem zameldowania. Różnica polega na tym, że do spisu dopisujemy się jednorazowo; do rejestru - na stałe.

2. Można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania z odpowiedniego urzędu gminy (zgodnie z adresem zameldowania). Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia trzeba złożyć najpóźniej 26 czerwca, telefonicznie, faksem lub e-mailem. Zaświadczenie musimy odebrać osobiście za pokwitowaniem lub przez upoważnioną pisemnie osobę. Urząd gminy wyda dwa zaświadczenia: na pierwszą i ewentualną drugą turę wyborów.

Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie w kraju i za granicą - tam, gdzie możliwe jest głosowanie w sposób tradycyjny.

Ci wyborcy, którzy zdecydowali się na głosowanie korespondencyjne, mogli złożyć wniosek o dopisanie do spis wyborców razem z wnioskiem o głosowanie korespondencyjnym do 16 czerwca.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak sprawdzić gdzie mogę głosować w wyborach prezydenckich?

Wszystkie lokale wyborcze na terenie całego kraju będą otwarte w godzinach 7-21.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kalendarz wyborczy

Autor:tmw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: