TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

"Prezydent Duda stanął po stronie przemysłu pogardy, nienawiści i dzielenia Polaków"

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
asty,js/adso
Źródło:
PAP, TVN24
Andrzej Duda zdecydował w sprawie dofinansowania mediów państwowychTVN24
wideo 2/6
TVN24Andrzej Duda zdecydował w sprawie dofinansowania mediów państwowych

"Zamiast 2 mld na onkologię, wybrał TVPiS. Wierzę, że już w maju Polacy rozliczą Andrzeja Dudę za tę wyjątkowo antyobywatelską decyzję. Wstyd" - napisał po podpisaniu przez prezydenta ustawy przekazującej pieniądze mediom państwowym lider PO Borys Budka. W tym samym tonie wypowiadają się inni politycy opozycji. Decyzję prezydenta chwalą politycy Zjednoczonej Prawicy.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w piątek, że podpisał nowelę ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej przyznającą w 2020 roku rekompensatę w wysokości blisko dwóch miliardów złotych dla mediów państwowych.

Decyzję prezydenta skomentował na Twitterze lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka. "Prezydent Duda stanął po stronie przemysłu pogardy, nienawiści i dzielenia Polaków. Zamiast 2 mld na onkologię, wybrał TVPiS. Wierzę, że już w maju Polacy rozliczą Andrzeja Dudę za tę wyjątkowo antyobywatelską decyzję. Wstyd" - napisał Borys Budka.

Komentarz na Twitterze umieścił też Włodzimierz Czarzasty z Lewicy, który napisał "PAD podpisał. Oczywiste. Był nikim i został nikim. Nowość: odwołano lojalnego, robiącego każde świństwo dla PiS (prezesa TVP, Jacka) Kurskiego. Wniosek: jesteś lojalny a i tak cię sprzedamy. Finał: grupowa lojalność stopnieje i nie wybiorą Andrzeja Dudy na następną kadencję. A to dobra info dla Polski".

- Spodziewaliśmy się tego, że Jarosław Kaczyński zmusi prezydenta do tego, żeby podpisał tę ustawę. To pokazuje, że ten gest (Joanny - red.) Lichockiej sprzed kilku tygodni to nie był wypadek przy pracy – powiedział Adam Szłapka, nawiązując do zachowania posłanki Joanny Lichockiej podczas obrad w Sejmie.

- Prezydent Andrzej Duda i premier (Mateusz - red.) Morawiecki gest Lichockiej pokazali wszystkim Polakom. To jest haniebna decyzja, dzień hańby dla Andrzeja Dudy – ocenił poseł Koalicji Obywatelskiej.

Adam Szłapka: Duda i Morawiecki gest Lichockiej pokazali wszystkim Polakom
Adam Szłapka: Duda i Morawiecki gest Lichockiej pokazali wszystkim PolakomTVN24

Janusz Korwin-Mikke zwrócił uwagę, że Andrzej Duda "do ostatnich minut udawał niezależnego prezydenta wszystkich Polaków". - "Jak się okazało, ta polityczna szopka skończyła się tuż przed północą. Ustawa została podpisana. Wszystko pod nazwą rekompensaty abonamentowej dla mediów publicznych, ale tak naprawdę to kolejny zastrzyk finansowy na rzecz pro-pisowskiej propagandy w tzw. telewizji publicznej" – dodał poseł Konfederacji.

"Prezydent Duda nie skorzystał z okazji, by być prezydentem niezależnym, uczciwie traktującym obywateli, po prostu przyzwoitym. Zamiast tego wybrał drogę służalczą wobec PiS" – napisał na Facebooku Janusz Korwin-Mikke.

"Mamy prezydenta, który nie ulega demagogicznej narracji opozycji"

Parlamentarzyści PiS przekonywali, że dofinansowanie dla mediów publicznych musi być zapewnione, by mogły się one rozwijać. Opozycja proponowała, żeby pieniądze te zostały przeznaczone na ochronę zdrowia, na przykład na leczenie onkologiczne.

"Brawo. Jest pełny konsensus w sprawie mediów publicznych" - napisał wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski na Twitterze po podpisie prezydenta.

Zdaniem posła Jana Kanthaka (Solidarna Polska), decyzja prezydenta Dudy o podpisaniu noweli ws. dofinansowania mediów publicznych jest "bardzo racjonalna i odpowiedzialna". "Dumny jestem, że mamy prezydenta, który nie ulega demagogicznej narracji opozycji, próbującej budować kapitał polityczny na nieszczęściu i tragedii ludzkiej" - ocenił Kanthak.

W piątkowym wieczornym briefingu, podczas którego prezydent Andrzej Duda ogłosił, że podpisał nowelę ustawy, wziął udział premier Mateusz Morawiecki. Podziękował mediom publicznym za "ich misję, którą sprawują". - Dzisiaj rzetelna informacja dla społeczeństwa zwłaszcza w sprawie koronawirusa to ważna sprawa. To pokazuje, jak ważna jest telewizja publiczna, media publiczne - ocenił.

Autor:asty,js/adso

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości