TVN24 | Wybory prezydenckie w USA 2020

Wiec poparcia Amerykanów polskiego pochodzenia dla Joe Bidena. Wśród nich syn Zbigniewa Brzezińskiego

TVN24 | Wybory prezydenckie w USA 2020

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP, TVN24
Były ambasador USA w Szwecji Mark Brzezinski na wirtualnym wiecu Joe BidenaTVN24
wideo 2/15
TVN24Były ambasador USA w Szwecji Mark Brzezinski na wirtualnym wiecu Joe Bidena

Na wirtualnym wiecu "Polish Americans for Joe Biden" do głosowania na kandydata demokratów w wyborach prezydenckich w USA zachęcali mający polskie korzenie senator Chris Murphy, były ambasador USA w Szwecji Mark Brzezinski oraz youtuberka Eva Gutowski.

W internetowym przedwyborczym spotkaniu "Polish Americans for Joe Biden" wzięli udział Amerykanie polskiego pochodzenia zaangażowani w kampanię demokratów. Apelując o głosowanie na Joe Bidena, podkreślali jego zaangażowanie jako kongresmena w proces przyjmowania Polski do NATO w latach 90.

Wskazywał na to między innymi Mark Brzezinski, syn profesora Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy kilku amerykańskich prezydentów, w tym doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera (1977–1981) . - To nie było popularne. (...) "New York Times" w komentarzu redakcyjnym opowiedział się przeciwko rozszerzaniu NATO - przypominał. Podkreślił, że w celu wsparcia Polski Biden jako senator nawiązywał współpracę także z republikanami.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Brzezinski nawiązywał do swojej rodzinnej historii, deklarując, że "przemawia do wszystkich uczestników spotkania, którzy tak jak ja mają na końcu nazwiska '-ski' i pochodzą z Europy Środkowo-Wschodniej". Wspominał, że jego ojciec po przyjęciu obywatelstwa USA zastanawiał się nad zmianą nazwiska, ale uznał, że "nie chce odchodzić od swoich korzeni".

WYBORY PREZYDENCKIE W USA. NAJNOWSZE INFORMACJE NA PORTALU TVN24.PL >>>

Mark Brzezinski mówił także o zmianach, jakie w Polsce wydarzyły się przez pół wieku od "zamknięcia za żelazną kurtyną" po "ostatnie dwie dekady wysiłku i złotej ery" i zwrócił uwagę na "ponownie nadchodzące burzowe chmury".

Senator Murphy o Bidenie: on zreformuje naszą politykę zagraniczną

O historii swoich rodzin opowiadali także popularna youtuberka i aktorka Eva Gutowski oraz senator Chris Murphy. Parlamentarzysta Partii Demokratycznej ze stanu Connecticut poruszył kwestie polityki zagranicznej.

- Położona niedaleko Rosji Polska zna lepiej niż inne państwa wszystkie sposoby, w jakie Rosja angażuje się w regionie - ocenił. Murphy opowiedział się za zwiększeniem amerykańskiego zaangażowania, by zapewnić Europie niezależność energetyczną od Rosji, i apelował o zwalczanie propagandy Kremla. - Joe Biden to wszystko rozumie. On zreformuje naszą politykę zagraniczną - ocenił.

Amerykańskie wybory prezydenckie odbędą się 3 listopada. O Biały Dom Biden rywalizuje z ubiegającym się o drugą kadencję republikaninem Donaldem Trumpem.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości