TVN24 | Wybory prezydenckie w USA 2020

Demokraci wskażą kandydata na prezydenta. Konwencja odbędzie się głównie wirtualnie

TVN24 | Wybory prezydenckie w USA 2020

Autor:
mjz//now
Źródło:
PAP
USA: Kamala Harris kandydatką Joe Bidena na wiceprezydenta USA
USA: Kamala Harris kandydatką Joe Bidena na wiceprezydenta USATVN24
wideo 2/5
TVN24USA: Kamala Harris kandydatką Joe Bidena na wiceprezydenta USA

W poniedziałek w Milwaukee, w stanie Wisconsin, rozpoczyna się Krajowa Konwencja Demokratów (DNC). Podczas czterodniowego spotkania Joe Biden ma otrzymać nominację partii na kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych, a Kamala Harris na wiceprezydenta. Na konwencji pojawią się także byli lokatorzy Białego Domu, Bill Clinton, Barack Obama oraz ich żony.

Z powodu koronawirusa tegoroczna konwencja będzie miała nietypowy przebieg, głównie wirtualny.

Zwykle to wydarzenie przyciąga do miasta, które jest jej gospodarzem, dziesiątki tysięcy partyjnych polityków, ich zwolenników i aktywistów. Tym razem ze względu na konieczność zachowania bezpieczeństwa z powodu COVID-19 demokraci musieli zrezygnować z niektórych towarzyszących temu tradycyjnie wydarzeń.

Joe Biden i Kamala Harris mają przemawiać zdalnie

Także większość wystąpień, w tym ubiegających się o najwyższe urzędy w państwie Bidena i Harris, zaplanowano zdalnie. Obydwoje będą według zapowiedzi przemawiać ze stanu Delaware, gdzie mieszka demokratyczny kandydat na prezydenta.

Odbywające się co cztery lata konwencje partyjne są ważnym wydarzeniem przed głosowaniem. Stanowią kulminację kampanii wyborczych pretendentów do Białego Domu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kim jest Kamala Harris? >>>

USA: Kamala Harris kandydatką Joe Bidena na wiceprezydenta USA
USA: Kamala Harris kandydatką Joe Bidena na wiceprezydenta USATVN24

Barack Obama i Bill Clinton wśród przemawiających

Niezależnie od przemówień kandydatów na prezydenta i wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych przewidziane są wystąpienia wielu wpływowych demokratycznych ustawodawców na Kapitolu, gubernatorów, burmistrzów czy prokuratorów. Dołączą do nich także byli lokatorzy Białego Domu - Bill Clinton, Barack Obama oraz ich żony.

Konwencja potrwa od poniedziałku do czwartku. Najważniejsze jej fragmenty będzie codziennie transmitować na żywo telewizja i radio w godzinach największej oglądalności od 3 do 5 rano polskiego czasu.

"Seria fundamentalnych wyzwań" stojących przed Amerykanami

Wśród mówców znajdą się między innymi starający się wcześniej o nominacje na prezydenta Amy Klobuchar, Elizabeth Warren, Bernie Sanders i Cory Booker. Wystąpią także kandydatka demokratów na prezydenta sprzed czterech lat Hillary Clinton i były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg.

Prof. Lewicki: politycy Partii Republikańskiej odwracają się od Trumpa
Amerykanista prof. Zbigniew Lewicki: politycy Partii Republikańskiej odwracają się od TrumpaTVN24

Pierwsza noc konwencji będzie poświęcona "serii fundamentalnych wyzwań" stojących przed Amerykanami. Skoncentruje się zwłaszcza na pandemii COVID-19, recesji gospodarczej, niepokojach społecznych, rasizmie i nierównościach w Stanach Zjednoczonych.

W poniedziałek zabiorą głos między innymi była pierwsza dama USA Michelle Obama, Sanders, Klobuchar i gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo. Na konwencji ma wystąpić także republikanin, były gubernator Ohio John Kasich.

Wybory prezydenckie USA 2020 PAP

Autor:mjz//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości